Wczoraj została podpisana umowa na realizację kolejnego etapu Technicznego Ogrodu obejmującego obszar pomiędzy ulicami 3 Maja, pl. E. Mieszczańskiego i ul. Działkowców.

– Ruszamy z kolejnymi pracami w ramach koncepcji Technicznego Ogrodu. Ta część, która powstanie będzie bardziej wypoczynkowa, pozwoli na wyciszenie i relaks w otoczeniu pięknie zaprojektowanej zieleni – informuje Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.

Przetarg na realizację zadania wygrała firma Robson Sp. z o.o. z Sandomierza. W ramach inwestycji teren przestrzeni publicznej zostanie zagospodarowany na park miejski, powstanie tu m.in. las łęgowy. W rosnące na tym terenie drzewa zostaną wkomponowane ścieżki spacerowe, zamontowane będą również leżaki drewniane, dosadzone krzewy i ozdobne byliny. Całość będzie nawiązywała swoją architekturą i formą do naturalnego lasu.

Na terenie objętym projektem powstanie amfiteatr, grillowisko, a nawet podświetlana fontanna chodnikowa typu dry plaza o powierzchni 200m kw. Wybudowane zostaną również ogólnodostępne sanitariaty i kompleksowy system kanalizacji deszczowej oraz odprowadzania wód opadowych

W ramach inwestycji zostaną przebudowane drogi i chodniki oraz postawną nowe miejsca parkingowe. Obszar inwestycyjny zyska też nowe, parkowe oświetlenie. Cały plac będzie monitorowany.

Na kolejny etap realizacji Technicznego Ogrodu gmina otrzymała dofinansowanie w ramach naboru ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. W odpowiedzi na konkurs został złożony projekt partnerski pn. „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów Gmin Tarnobrzega, Nowej Dęby, Baranowa Sandomierskiego i Gorzyc”. Liderem projektu jest Tarnobrzeg, zaś Gmina Gorzyce jednym z partnerów.

Wartość projektu dla gminy Gorzyce po przeprowadzonym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wynosi prawie 3 mln 300 tys. zł, przy czym dofinansowanie to ponad 1 mln 400 tys. zł, pozostała kwota pochodzi z budżetu gminy Gorzyce.

Przewidywany termin zakończenia robót to koniec sierpnia 2020 roku.

O koncepcji Technicznego Ogrodu

5 lata temu samorząd Gminy Gorzyce rozpoczął pracę nad koncepcją rewitalizacji centrum osiedla Gorzyce, jej autorami są architekci Bartek Bukowski i Łukasz Pawlicki. Nowoczesne, funkcjonalne, a przede wszystkim z pomysłem – tak można pokrótce opisać projekt młodych architektów.

Koncepcję Technicznego Ogrodu tworzona była wspólnie z mieszkańcami. Swoimi pomysłami z architektami dzieliły się dzieci i młodzież, swoje pomysły przedstawiali seniorzy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele różnych organizacji i instytucji.

Na podstawie zebranych pomysłów oraz własnego doświadczenia zawodowego, architekci opracowali koncepcję Technicznego Ogrodu. Podczas trwania prac nad koncepcją, pracownicy Urzędu Gminy Gorzyce przygotowywali niezbędne dokumenty i pozwolenia, bez których rewitalizacja centrum Gorzyc byłaby niemożliwa do realizacji. Ogrom pracy włożono również w przygotowywanie wniosków o dofinansowanie budowy Technicznego Ogrodu.

Realizację zagospodarowania centrum osiedla zaplanowano na kilka etapów.