Bezpłatne badania z zakresu cytologii i mammografii, 40+, a także warsztaty pierwszej pomocy, oraz samobadania piersi i jąder – odbyły się w miniony piątek w ramach akcji „+Dla Zdrowia”.
 – Cieszę się, że tak wiele osób skorzystało z badań profilaktycznych oraz warsztatów samokontroli piersi jąder. Ważne było dla mnie również, aby nasza młodzież wzięła udział w zajęciach z pierwszej pomocy. W tym zakresie udało nam się przeszkolić uczniów siódmych i ósmych klas z gorzyckich szkół podstawowych. Planujemy również takie zajęcia w pozostałych szkołach podstawowych. Muszę podkreślić, że młodzi ludzie wykazali się dużą wiedzą i świadomością na temat profilaktyki, to bardzo duża zasługa rodziców oraz nauczycieli – podkreśla Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.
 Podczas akcji „+Dla Zdrowia” można było wykonać badania 40+ oraz dodatkowo sprawdzić poziom witaminy D oraz hormony tarczycy. Badania te wykonywali pracownicy Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie.
 Oprócz badań można było wziąć udział w warsztatach samobadania piersi i jąder, a także porozmawiać ze specjalistami m.in. położną z Centrum Medycznego Medyk, lekarzami i personelem medycznym z Fundacji S.O.S. Życie z Mielca oraz amazonkami ze Stalowowolskiego Stowarzyszenia „Amazonka”.
 Dodatkowo warsztaty udzielania pierwszej pomocy poprowadzili ratownicy, którzy na co dzień pracują w zespole obsługującym gorzycką karetkę, będącą w dyspozycji Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Adama Osetka oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II.
 Każdy, kto przyszedł na badania, mógł skorzystać z bezpłatnego badania poziomu cukru i ciśnienia – badania wykonywały pielęgniarki środowiskowe Barbara Kaczor i Teresa Lipińska.
 Przez dwa dni – piątek i sobotę panie mogły bezpłatnie w ramach programu profilaktyki dla kobiet wykonać cytologię i mammografię w Cytomammobusie stacjonującym przy Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach.
 Ze względu na duże zainteresowanie – akcja „+Dla Zdrowia” zostanie ponowiona.
 Z badań 40+ oraz dodatkowych skorzystało prawie 100 osób, natomiast w Cytomammobusie wykonano blisko 70 badań. Wyniki będzie można odebrać w Urzędzie Gminy Gorzyce.

Opublikowany przez Opublikowano: 12 marca 14:10, 2024