W niedzielę 30 lipca br. zapraszamy na VI Zlot Furmanek w Furmanach.
Woźnicowie do Furman na zlot zjeżdżają się od 2016 roku. Według miejscowej tradycji mieszkańcy Furman wynajmowali się ze swoimi furmankami do przewozu wyrąbywanego z Puszczy Sandomierskiej drewna pod Sandomierz, by dalej flisacy transportowali go w dół Wisły.
Te dawne historie pomysłodawcy Zlotu Furmanek postanowili wykorzystać i od 2016 roku Furmany stały się miejscem spotkań woźniców i miłośników koni.
Podczas tegorocznego zlotu podobnie jak w latach ubiegłych od godz. 15.00 będzie można skorzystać z przejazdów bryczkami. Oficjalne impreza rozpocznie się o godz. 16.00 dekoracją koni pamiątkowymi flo, po niej odbędą się Zawody Sprawnościowe Zaprzęgów Konnych.
Zawodnicy powalczą o Puchar Wójta Gminy Gorzyce, będą mierzyć się w trzech konkurencjach. W pierwszej zadaniem woźnicy będzie prezentacja zaprzęgu. Komisja sędziowska oceni wygląd zaprzęgu, ubiór woźnicy, sposób i styl prowadzenia zaprzęgu. W drugiej części na zawodników czeka slalom z przeszkodami, zaś w trzeciej „konkurencji woźniców” zmierzą się tylko powożący zaprzęgi. Wyboru najsympatyczniejszej ekipy powożącej dokona również publiczność.
Na zgłoszenia woźniców organizatorzy czekają do 24 lipca br. Aby wziąć udział w zlocie, należy wypełnić kartę zgłoszenia i przesłać na adres mailowy promocja_gmina@gminagorzyce.pl lub dostarczyć do Urzędu Gminy Gorzyce przy ul. Sandomierskiej 75 pok. nr 18 do dn. 24 lipca br. Karty można pobrać ze strony internetowej www.gminagorzyce.pl – zakładka kalendarz wydarzeń.
Podczas imprezy obowiązuje strój w stylu country, dlatego organizatorzy zachęcają nie tylko zawodników, ale i publiczność do przygotowania takich stylizacji. Będzie też sporo konkursów dla publiczności m.in. zawodnicy zmierzą się w konkursie poszukiwania furmańskiego złota, a także powalczą o „Złoty bat sołtysa”.
Atrakcją tegorocznego Zlotu będzie ponad godzinny pokaz Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą w barwach 24. Pułku Ułanów z Kraśnika.
Dzieci i młodzież Agnieszka Prażmowska prowadząca Szkółkę Jeździecką Astoria w Zalesiu Gorzyckim zaprasza do specjalnie przygotowanej Kucykowej Zagrody.
Dla najmłodszych będą udostępnione bezpłatnie dmuchańce. Wieczór zwieńczy wspólna potańcówka.

Wydarzenie współfinansowane jest z budżetu gminy Gorzyce – Funduszu Sołeckiego Sołectwa Furmany, Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu oraz sponsorów.
Wydarzenie współorganizują: Urząd Gminy Gorzyce, Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach, Sołtys Sołectwa Furmany, Rada Sołecka Sołectwa Furmany, Stowarzyszenie „Jesteśmy razem Furmany”, Ochotnicza Straż Pożarna w Furmanach.
Partnerzy wydarzenia: Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, Zakład Gospodarki Komunalnej w Gorzycach.
Patronat medialny: Radio Leliwa, Gazeta Echo Dnia, Telewizja Lokalna TVL, Tygodnik Nadwiślański oraz Telewizja Internetowa itvWisła.

PROGRAM VI ZLOTU FURMANEK*

od 15.00
– indywidualne przewozy bryczkami po placu imprezy,
od. 15.30
odprawa organizacyjna, wybór i przedstawienie Komisji Sędziowskiej, omówienie zasad i regulaminu Zawodów Sprawnościowych Zaprzęgów Konnych o Puchar Wójta Gminy Gorzyce.

od 16.00
– dekoracja flo oraz przejazd bryczkami po wyznaczonym terenie,
– uroczysta parada woźniców,
– Zawody Sprawnościowe Zaprzęgów Konnych o Puchar Wójta Gminy Gorzyce,
– pokaz Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą w barwach 24. Pułku Ułanów z Kraśnika

od 18.30
– dekoracja i wręczenie nagród dla woźniców
– konkursy dla publiczności

od 20.00
– potańcówka

*Organizatorzy zastrzegają prawo do nieznacznej zmiany godzin i programu.

DO POBRANIA:

2023_regulamin konkursu zaprzęgów konnych – Zlot Furmanek.docx 146 KB