W poniedziałek wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy odebrał od wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza powołanie do Zespołu Doradców Ministra Obrony Narodowej ds. współpracy z samorządem terytorialnym.

 Z województwa podkarpackiego do zespołu powołano dwóch członków – wójta gminy Gorzyce Leszka Surdego oraz Zdzisława Zadwornego burmistrza Cieszanowa.
 – Dla mnie to ogromne wyróżnienie. Zrobię wszystko, aby funkcję tę wypełniać z należytą starannością i odpowiedzialnością. Żyjemy w trudnych czasach i głos samorządu w sprawach bezpieczeństwa jest istotny, bo w sytuacjach kryzysowych to na samorządach spoczywa organizacja wielu działań skierowanych bezpośrednio do mieszkańców. Takie sytuacje przeżyliśmy podczas powodzi, pandemii, czy trwającej wojny w Ukrainie – mówi Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.
 Głównymi celami funkcjonowania zespołu będą: analiza problemów i potrzeb lokalnych społeczności w związku z obecnością jednostek wojskowych, kształtowanie propozycji wsparcia samorządów objętych aktywnością wojska oraz zbieranie i analiza oczekiwań społecznych dot. bezpieczeństwa, obronności i zarządzania kryzysowego.
 Współpraca MON z samorządem to efekt działań kierownictwa resortu, które dostrzega istotną rolę jednostek lokalnych samorządów w kształtowaniu i budowaniu kompleksowego systemu bezpieczeństwa państwa. To ważny krok w stronę umacniania bezpieczeństwa i obronności Polski – również na poziomie lokalnym – informuje MON.
fot. MON

Opublikowany przez Opublikowano: 12 marca 14:26, 2024

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print