Wczoraj w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych odbyło się spotkanie robocze dotyczące organizacji IV edycji Wielkiej Akademii Ratowniczej Sarex 24.
 Głównym celem Akademii jest promocja i przybliżenie społeczeństwu tematu szeroko pojętego ratownictwa. W ramach Akademii odbędą się ogólnopolskie pikniki w Wilczynie (k. Konina) 18 maja, w Kaliszu 29 maja, w Łebie 14 i 15 czerwca, w Gorzycach 22 września oraz w Sulmierzycach (Wielkopolska) 19 i 20 października br.
 W Gorzycach planowana jest edycja górska Akademii Ratowniczej, w trakcie niej odbędzie się prezentacja sprzętu wojskowego i ratowniczego oraz warsztaty, pokazy i prezentacje przygotowane przez Służby.
 W trakcie Akademii odbędzie się również konferencja Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR.
 Wydarzenie będzie transmitowane ze specjalnie przygotowanego studia Telewizji Polskiej.
 W programie Wielkiej Akademii Ratowniczej m.in.:
– stoiska służb, instytucji i organizacji biorących udział w manewrach,
– prezentacja sprzętu,
– pokazy działań poszczególnych służb,
– pokazy ratownicze,
– pokazy lub prezentacja śmigłowców ratowniczych,
– scena z telebimem,
– gry i konkursy dla publiczności,
– miasteczko dla dzieci,
– stoiska organizacji pozarządowych OPP,
– degustacja produktów i potraw przygotowanych przez KGW,
– wejścia telewizyjne na żywo – studio manewrów,
– miasteczko edukacyjno-zabawowe dla dzieci.
 Dla naszej gminy to bardzo duża promocja, a dla naszych służb możliwość wymiany doświadczeń i okazja do doszkolenia umiejętności, bo w trakcie Akademii będzie również rozgrywany epizod związany z poszukiwaniem statku powietrznego – informuje Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce
Fot. sierż. Rafał Samluk – podoficer Zespołu Reporterskiego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych
Opublikowany przez Opublikowano: 19 marca 14:52, 2024