W patio w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Gorzycach zadomowiły się sowy.

Przysłowiowa „Sowa, mądra głowa” nie bez przyczyny wybrała wysoki, przyszkolny świerk. Nie jest tu sama, bo towarzyszy jej spora gromadka koleżanek i kolegów – sów uszatek.

Ulubionym miejscem ptaków, jest wysoki świerk. Z tego miejsca podglądają uczniów w czasie lekcji, a po nich przenoszą się na niższy cis, a to z kolei dobre miejsce do obserwacji tego co dzieje się na szkolnych korytarzach.

A jak ktoś wyjdzie na przyszkolne patio, to lubią patrzeć z góry i obserwować zachowania uczniów.

Nie tylko sowy obserwują, bo przede wszystkim to one są obserwowane i są niecodzienną atrakcją szkoły. – Jest ich kilkanaście, zadomowiły się u nas na dobre. Każdy tu zna ich rytm dnia. Dzieci często wymieniają się spostrzeżeniami na temat ptaków. Wiedzą, gdzie są ich ulubione miejsca na gałęziach, które z nich wolą siedzieć na świerku, a które bardziej upodobały sobie cis. Dzięki ich obecności mamy lekcje przyrody na żywo  – mówi Katarzyna Stępień, wicedyrektor gorzyckiej „Dwójki”.

Sowa uszata inaczej uszatka zwyczajna (Asio otus) – rozpowszechniony gatunek ptaka drapieżnego z rodziny puszczykowatych w Polsce. Poluje w nocy, w dzień często przebywa w konarach drzew iglastych. Polują na gryzonie. Przebywają tam, gdzie jest ich dużo ze względu na ilość ugorów, nieużytków.

fot. M. Zając – UG Gorzyce

Opublikowany przez Opublikowano: 17 stycznia 15:17, 2024

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print