Wielu mieszkańców wzięło udział w wydarzeniach przygotowanych z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości organizowanych na terenie gminy.
Mijający tydzień  był bogaty w różnorodne wydarzenia podkreślające nasze przywiązanie do biało-czerwonych barw. W Samorządowym Przedszkolu w Gorzycach odbyła się uroczysta akademia, zorganizowano także warsztaty wypiekania gorzyczaków, czyli biało-czerwonych słodkości wypiekanych na terenie gminy przy okazji świąt narodowych. Warsztaty poprowadziły panie z KGW Gorzyce.

dla Niepodległej pokonali 104 km
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach pobiegli w IV biało-czerwonym Biegu Niepodległościowym. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trześni zorganizowano uroczysty apel. Uczniowie wzięli również udział w Rowerowej, a raczej Biegowej Sztafecie Niepodległościowej – i wspólnie pokonali 104 km. Ze względu na deszcz jazdę na rowerze zmieniono na bieg po szkolnym korytarzu.
uroczyście w każdej szkole
W przeddzień Święta Niepodległości w każdej szkole i przedszkolu na terenie gminy odbyły się uroczyste apele. Najmłodsi mieszkańcy Orlisk wraz ze swoimi opiekunkami przygotowali uroczystą akademię przed pomnikiem Orła w Orliskach. Kwiaty przed pomnikiem złożyli m.in. Lucyna Matyka, zastępca wójta gminy Gorzyce wraz z wiceprzewodniczącym rady gminy Gorzyce Pawłem Słoniną wraz z sołtysem Bronisławem Robakiem oraz sołtys sołectwa Orliska Jerzy Stachula wraz z radą sołecką, panie z koła gospodyń wiejskich, druhowie z OSP oraz dzieci wraz z nauczycielami z przedszkola w Orliskach.

wieczornica w przeddzień święta
Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach była organizatorem wieczornicy z okazji Święta Niepodległości.
Wydarzenie rozpoczęła prezentacja sprzętu wojskowego i strażackiego przygotowana przez 16. Batalion Saperów z Niska, Podkarpackie Stowarzyszenie Poszukiwaczy „Ocalić od zapomnienia”, Muzeum Militariów i Techniki w Woli Sękowej oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Gorzycach. Wojskowego kolorytu wieczornicy dodała również kawaleria w barwach XIV Pułku Ułanów Jazłowieckich z Obojni oraz Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne „Lanca”.
Podczas spotkania można było wysłuchać programu artystycznego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli gorzyckiej „Jedynki”.
Uroczystości były również okazją do uhonorowania zwycięzców IV Gminnego Konkursu Plastycznego „Barwy Niepodległości”.
Nagrody wszystkim laureatom wręczył wójt Leszek Surdy wraz z ks. Mariuszem Kozłowskim i dyrektorem szkoły Piotrem Elżakowskim, a otrzymali: Amelia Mierzwa, Hanna Wojdyło, Dawid Karwan, Fabian Wola, Milena Kabat i Julia Walska. Wyróżnieniami uhonorowano Zofię Tabor i Emilię Maj.
Spotkanie zwieńczyła degustacja gorzyczaków oraz żołnierskich potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach oraz społeczność związaną ze szkołą.

biało-czerwono i uroczyście w Gorzycach
Główne uroczystości obchodów Narodowego Święta Niepodległości w gminie Gorzyce rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Gorzycach, którą odprawił dziekan ks. Mariusz Kozłowski.
Po mszy św. licznie zgromadzeni mieszkańcy odśpiewali hymn państwowy. Po nim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach przedstawili krótką część artystyczną.
Następnie poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przemaszerowali na cmentarz, by pod Pomnikiem Wojennym oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność.
Kwiaty złożyli m.in.: delegacja samorządowa na czele z wójtem gminy Gorzyce Leszkiem Surdym, radni powiatu tarnobrzeskiego, przedstawiciele komisariatu Policji w Gorzycach, przewodniczący i sołtysi Gorzyc, Motycza Poduchownego i Zalesia Gorzyckiego, przedstawiciele placówek oświatowych: Samorządowego Przedszkola, Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Adama Osetka, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II, Zespołu Szkół im. por. J. Sarny, delegacje ochotniczych straży pożarnych z Gorzyc i Motycza Poduchownego, przedstawiciele NZZS Solidarność przy Federal Mogul, Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Raj” w Gorzycach, Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Spółdzielni Mieszkaniowej w Gorzycach, koła gospodyń wiejskich w Gorzycach i Motyczu Pod., reprezentacje partii politycznych: Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz harcerze.
Tradycyjnie przedstawiciele NZZS Solidarność przy Federal Mogul oraz wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy oddali również hołd i złożyli kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.

w Trześni oddali hołd Obrońcom Ojczyzny
Wspólnie świętowano również w parafii Trześń. Uroczystości rozpoczęła msza święta, która odprawił proboszcz ks. Wiesław Piś.
Po wspólnej modlitwie poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przeszli na cmentarz parafialny. Tu pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu i radni gminy Gorzyce, radni powiatu tarnobrzeskiego, sołtysi sołectw: Trześń, Sokolniki, Furmany i Orliska, przedstawiciele szkół: Samorządowego Przedszkola w Orliskach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokolnikach, Szkoły Podstawowej im. Stanisława Jachowicza w Furmanach, a także przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych w Trześni, Sokolnikach, Furmanach i Orliskach oraz panie z kół gospodyń wiejskich i Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Sokolanie”.

Dla niepodległej – we Wrzawach
Podobnie świętowano we Wrzawach. Delegacja samorządowa na czele z sekretarzem gminy Adamem Kumorem, radnymi oraz sołtysem Wrzaw oraz delegacjami ze stowarzyszenia „Razem dla Wrzaw”, koła gospodyń wiejskich, ochotniczej straży pożarnej i reprezentacji Szkoły Podstawowej we Wrzawach złożyła kwiaty przy pomniku w Dąbrowie Wrzawskiej.
Tu również została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. O pokój i wzajemny szacunek modlił się proboszcz tutejszej parafii ks. Józef Markowicz.
Po mszy świętej stowarzyszenie „Razem dla Wrzaw” oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej we Wrzawach zaprosili mieszkańców do Domu Kultury na krótki program artystyczny.

fot. uroczystości w Samorządowym Przedszkolu w Gorzycach

fot. pobiegli dla niepodległej. Z arch. SP2 i ZSP w Trześni

fot. uroczystości w Orliskach

fot. Wieczornica w Gorzycach

fot. główne, gminne uroczystości w Gorzycach

fot. uroczytsoci w Trześni

fot. uroczystości we Wrzawach (fot. m.in. B. Prarat)

Opublikowany przez Opublikowano: 11 listopada 16:39, 2022

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print