W minioną sobotę w ramach obchodów Gminnego Dnia Strażaka odbyły się uroczystości związane z poświęceniem i oficjalnym przekazaniem wozu strażackiego i łodzi druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokolnikach.

Samochód i łódź do sokolnickiej jednostki trafiły kilka lat temu. Ze względu na pandemię druhowie zdecydowali o organizacji wydarzenia w późniejszym terminie.

W uroczystościach uczestniczyło wielu zaproszonych gości m.in. wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł z radnymi powiatowymi, młodszy brygadier Daniel Myszka – komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej, Jacek Hynowski prezes powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Monika Brzezinska z biura wiceministra infrastruktury Rafała Webera i wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy.

Uroczystość rozpoczęła msza święta, którą odprawili ksiądz Wiesław Piś – proboszcz Parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny w Trześni oraz ksiądz kanonik Józef Markowicz były proboszcz Parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Wrzawach, a zarazem kapelan strażaków w gminie Gorzyce.

Zaproszonych gości przywitał prezes dh Zbigniew Baran, który również odczytał rys historyczny jednostki.

Głos zabrał również wójt gminy Gorzyce, który był współgospodarzem wydarzenia. – Przy okazji obchodów Gminnego Dnia Strażaka chciałbym podziękować wszystkim druhnom i druhom za pracę na rzecz bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Wasza służba jest niezwykle ważna i cieszę, że każdy z Was i każda z Was służbę tę traktuje bardzo odpowiedzialnie – podkreślał Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.

Podczas uroczystości odznaczono zasłużonych druhów strażaków oraz wręczono podziękowania tym, którzy wspierają jednostkę OSP Sokolniki.

Medalami i odznaczeniami uhonorowano:

Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

 • dh Adam Trojanowski
 • dh Mieczysław Wnuk
 • dh Krzysztof Florek

Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

 • dh Marcin Rękas
 • dh Robert Bownik
 • dh Paweł Duma

Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

 • dh Józef Turbiarz

Strażak Wzorowy

 • dh Michał Sulewski Michał
 • dh Dominik Wryk
 • dh Kamil Kutyła Kamil

Pamiątkowe grawertony:

 • Rafał Weber
 • Zbigniew Chmielowiec
 • Jan Krynicki
 • Ewa Draus
 • Andrzej Babiec
 • Adam Skiba
 • Edward Szlichta
 • Jerzy Sudoł
 • Leszek Surdy
 • Marian Grzegorzek
 • Tadeusz Rękas

INFORMACJE DODATKOWE:
O nowy sprzęt, łódź ratowniczą wzbogaciła się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokolnikach w 2017 roku.

Marim 500 to aluminiowa łódź płaskodenna 8-osobowa. Łódź została zakupiona z pełnym wyposażeniem tj.: silnik z aluminiową śrubą napędową i akumulatorem, automat do podnoszenia i opuszczania silnika, konsola sterownicza, maszt pod belkę oświetleniową wraz z oświetleniem i nagłośnieniem, kadłub z relingami i uchwytami do cumowania. Na stanie łodzi są także kamizelki ratunkowe, asekuracyjne, kotwica, koło ratunkowe, echosonda i inne.

Wraz z łodzią została zakupiona przyczepa zakupiona przyczepa podłodziowa przystosowana do zanurzania w czasie wodowania.

Łódź kosztowała 82.500 zł, z tego 40 tys. zł to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 15 tys. zł przekazał Starosta Tarnobrzeski, zaś 27.500 zł to pieniądze z budżetu gminy Gorzyce.


Prawie 850 tys. złotych kosztował nowy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokolnikach – ten trafił do jednostki w 2020 roku.

Samochód ma moc silnika 290 KM i terenowe podwozie z napędem 4×4. W samochodzie jest miejsce dla 6-osobowej załogi, zamontowana jest klimatyzacja i system łączności radiowej. Wóz ratowniczo-gaśniczy posiada zbiornik wody o pojemności 3500l wody oraz zbiornik 350 litrowy na środek pianotwórczy.

Wyposażenie daje możliwość prowadzenia działań w różnych zakresach ratowniczych i technicznych w tym z wykorzystaniem dwuzakresowej nowoczesnej pompy układu wodno-pianowego i gaszącego pod wysokim ciśnieniem wodą i piana systemem szybkiego natarcia.

Układ zasilania pojazdu w czasie postoju w strażnicy pozwala na wyjazd alarmowy w czasie poniżej 1 minuty.

Samochód został zakupiony w ramach projektu pn. „Poprawa funkcjonowania systemu ratowniczo-gaśniczego i przeciwdziałanie zagrożeniom w gminie Gorzyce poprzez zakup i dostawę średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z wyposażeniem dla OSP Sokolniki”.
Na realizację tego projektu gmina Gorzyce otrzymała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 kwotę w wysokości prawie 250 tys. zł, z własnego budżetu gmina przekazała prawie 140 tys. zł.

Dodatkowo uzyskano wsparcie finansowe od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w wysokości 114 tys. zł oraz ze środków pochodzących z wpływów uzyskanych ze składek z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia, przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń – 141 tys. zł. Dotacja do zakupu samochodu pochodzi również z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – łącznie 205 tys. złotych.

W związku z powiększeniem floty samochodowej OSP Sokolniki, gmina w 2021 roku rozbudowała remizę. Przy obiekcie dobudowywany został garaż o powierzchni ponad 70 metrów. Jego koszt wyniósł ponad 330 tys. zł.

Opublikowany przez Opublikowano: 10 maja 12:56, 2023

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print