Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach w tym roku obchodzi swój jubileusz 50-lecia.
Uroczystsze obchody jubileuszu rozpoczną się już w najbliższy piątek 17 maja br. o godz. 11.00.
Z byłymi i obecnymi pracownikami biblioteki spotka się wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy. W spotkaniu wezmą udział również dyrektorzy szkół i placówek oświatowych. Krótkie wspomnienia z 50-letniej działalności zwieńczy panel dyskusyjny o przyszłości bibliotek, do udziału w nim zastali zaproszeni m.in. dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu Wojciech Dumin i prof. dr hab. Grzegorz Trościński.
Główne uroczystości z udziałem mieszkanek i mieszkańców gminy oraz przyjaciół biblioteki odbędą się
w sobotę o godz. 17.00 w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach. Podczas wydarzenia pracownicy biblioteki zostaną uhonorowani okolicznościowymi medalami. Podziękowania otrzymają również osoby związane
z biblioteką, które w sposób szczególny wpisały się w historię placówki. Podczas uroczystości zostaną nagrodzeni najbardziej „zaczytani” czytelnicy.
Wieczór zwieńczy stand-up przy fortepianie, który poprowadzi Adam Snopka. Wstęp dla mieszkańców jest otwarty i bezpłatny. – Zapraszamy wszystkich naszych przyjaciół i nie tylko, chcielibyśmy, aby sobotni wieczór był naszym wspólnym świętem – zachęca Mariola Stopińska-Hara, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach.
Gminna Biblioteka Publiczna została utworzona 20 lutego 1974 r. Pierwszym kierownikiem placówki była Danuta Babiec, obecnie – od 2002 roku, biblioteką kieruje Mariola Stopińska-Hara. Biblioteka działa
w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury. Główna siedziba mieści się przy Placu Erazma Mieszczańskiego 8,
a filie zlokalizowane są w Sokolnikach, we Wrzawach i Trześni. Te ostatnie najbardziej ucierpiały podczas powodzi. W 2001 i 2010 woda zniszczyła książki, sprzęt komputerowy i wyposażenie bibliotek. Z czasem udało się odbudować biblioteki i odtworzyć księgozbiory.
Obecnie Gminna Biblioteka Publiczna posiada ponad 50 tys. woluminów. Szczególne miejsce na półkach placówek zajmują zbiory regionalne, dokumentujące przeszłość i teraźniejszość. Ze zborów biblioteki stale korzysta ponad 2 tys. czytelników. Biblioteka jest również miejscem, gdzie odbywają się spotkania literackie, lekcje biblioteczne i spotkania czytelnicze.
W Gminnej Bibliotece Publicznej pracuje 5 osób.

 

HISTORIA BIBLIOTEKI
Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach została utworzona 20 lutego 1974 r. Mieściła się wówczas w budynku Agronomówki, a działalność swą rozpoczęła od 904 woluminów. Pierwszym Kierownikiem Biblioteki była Pani Danuta Babiec.
W 1984 r. Biblioteka została przeniesiona do nowych pomieszczeń na terenie Osiedla, a w budynku Agronomówki powstała Filia Nr 1. Kierownikiem Biblioteki została Pani mgr Bronisława Kulas. Tu powstały dwa oddziały: dla dzieci i dla dorosłych wraz z czytelniami. Zwiększono również zatrudnienie do trzech osób.
W tym czasie księgozbiór biblioteki liczył 7 014 woluminów i z każdym rokiem systematycznie się powiększał. W 1987 roku nowym Kierownikiem Biblioteki została Pani mgr Jolanta Śpiewak. Lata osiemdziesiąte to prawdziwy boom czytelniczy. Padły wówczas rekordy wypożyczeń.
1 grudnia 1990 r. na mocy Uchwały Nr VI/41/90 z dnia 9 listopada 1990 r. Rady Gminy Gorzyce, na bazie przekazanego przez WSK Gorzyce Zakładowego Domu Kultury WSK oraz podległych Gminie: Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach z jej Filiami, Domu Kultury w Sokolnikach i Domu Kultury we Wrzawach powstał Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach.
W 1998 roku został przeprowadzony gruntowny remont budynku. Pomieszczenia zostały dostosowane do ciągle powiększającego się księgozbioru biblioteki. Z księgozbiorów Wypożyczalni dla Dorosłych i dla Dzieci został wyodrębniony księgozbiór, na bazie którego powstała Czytelnia Główna z 12 miejscami dla czytelników.
Powstała również Sala Wystaw, gdzie prowadzone były różnorodne zajęcia dla dzieci, a także odbywały się wystawy. Nastąpiła również zmiana na stanowisku kierownika biblioteki. Od 2002 r. Biblioteką kieruje Pani Mariola Stopińska-Hara.
Najważniejszą jednak zmianę w działalności biblioteki przyniosła komputeryzacja. W 2005 roku Wypożyczalnia dla dorosłych oraz Wypożyczalnia dla dzieci rozpoczęły obsługę czytelników w programie bibliotecznym MAK.
W Czytelni powstały stanowiska komputerowe dla czytelników z programu „IKONKA” z dostępem do internetu.
W kolejnych latach File biblioteczne w Sokolnikach, Trześni i Wrzawach również wprowadziły swoje księgozbiory do programu MAK.
Dwie tragiczne w skutkach powodzie, które nawiedziły gminę Gorzyce w roku 2001 i 2010, dokonały poważnych zniszczeń w księgozbiorach i wyposażeniu Filii bibliotecznych: w Trześni, Sokolnikach i Wrzawach.
Mimo to udało się z czasem odbudować i odtworzyć stan bibliotek sprzed powodzi. Podczas kolejnego, małego remontu, przeniesiono Wypożyczalnię dla Dzieci do większego pomieszczenia po Czytelni. Całkowicie odmieniona, bardziej przestrzenna i funkcjonalna ma teraz o wiele większe możliwości w zakresie organizowania imprez czytelniczych dla najmłodszych czytelników, a także udostępniania książek, czy eksponowania księgozbioru na półkach, bardziej przejrzystego układu działów tematycznych czy wreszcie większego komfortu czytelnika
w dostępie do książek. Czytelnia również zyskała nowe pomieszczenie.
Pełni funkcję nowoczesnego punktu informacyjno-naukowego oferującego dostęp do prasy, czasopism,
z 2 stanowiskami komputerowymi i bezpłatnym dostępem do Internetu. Biblioteka prenumeruje aktualnie 8 tytułów czasopism, starając się zadowolić czytelników o różnorodnych zainteresowaniach. Są to dzienniki, tygodniki, miesięczniki informujące o bieżących wydarzeniach w kraju i za granicą.
W czytelni można również kserować i drukować dokumenty. W 2020 roku Gminna Biblioteka Publiczna
w Gorzycach wraz z Filiami dołączyła do grona użytkowników systemu MAK+, który nie tylko usprawnia pracę bibliotekarzy, ale przede wszystkim ułatwia czytelnikom dostęp do biblioteki i jej zasobów. Indywidualne konto dla każdego użytkownika stwarza m.in. możliwość zdalnego zamawiania książek.
System generuje automatyczne powiadomienia o terminie zwrotu lub o realizacji zamówienia. Od blisko 50 lat biblioteka konsekwentnie i systematycznie wypełnia swoje podstawowe zadania statutowe. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory biblioteczne społeczności lokalnej. W ciągu tych lat księgozbiór urósł do ponad 50 000 woluminów. Szczególny nacisk kładzie się na zbiory regionalne, dokumentujące przeszłość i teraźniejszość regionu. Z bogatych zbiorów biblioteki korzysta corocznie ponad 2 000 czytelników, którzy wypożyczają ponad 30 000 woluminów bibliotecznych. Bibliotekę rocznie odwiedza ponad 12 000 użytkowników. Biblioteka prowadzi szeroką działalność kulturalno-oświatową ze szczególnym położeniem nacisku na promocję czytelnictwa.

Oprac. Gminna Biblioteka Publiczna

Opublikowany przez Opublikowano: 15 maja 08:26, 2024

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print