W niedzielę odbyły się uroczystości poświęcone żołnierzom formacji kawaleryjskich walczących o wolną i niepodległą Polskę.Uroczystości były również okazją do spotkania rodzin ułańskich.
Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęła msza święta, którą odprawił kapelan – pochodzących z gminy Gorzyce rodzin ułańskich – ks. Mariusz Kozłowski. Od ułanów oraz wójta kapłan otrzymał prezent, a była nim stuła z wizerunkiem Matki Bożej Jazłowieckiej.
Po mszy świętej rodziny ułańskie, wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy, przedstawiciele Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego „Lanca” oraz ułani z Sandomierza, Obojni Zaleszan, strażacy OSP w Gorzycach oraz gorzyccy harcerze, a także uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą walczących w 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich.
– Chciałbym podziękować rodzinom, których najbliżsi walczyli o naszą wolność w formacjach kawaleryjskich oraz członkom stowarzyszenia Lanca, którzy dbają o to, aby ta pamięć o naszych lokalnych bohaterach nie zginęła. O historii ułanów, walkach i ich bohaterstwie wciąż zbyt mało się mówi – dlatego cieszę się, że dbacie o tę pamięć – mówił Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.
Podczas uroczystości odczytany został również list burmistrza Sandomierza Marcina Marca skierowany do organizatorów.
Wydarzenie zwieńczyło spotkanie rodzin ułańskich.
Opublikowany przez Opublikowano: 18 września 14:54, 2023

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print