W czwartek tj. 24 maja br. na terenie gminy Gorzyce kontynuowane były ćwiczenia Renegade/Sarex.

Tym razem na stanowisko kierowania służb wpłynęła informacja o zaginięciu wojskowego bezzałogowego statku powietrznego.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i brakiem możliwości skierowania w rejon działań śmigłowca Lotniczego Zespołu Poszukiwawczo – Ratowniczego (LZPR) do działań w trudnodostępnym terenie, Cywilno-Wojskowy Ośrodek Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC) w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) aktywował i skierował we wskazany rejon działań Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy nr 3 wraz z pododdziałem wspierającym w Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zadaniem żołnierzy było przeszukanie wyznaczonego trudnodostępnego terenu leśnego w celu odnalezienia zaginionego wojskowego BSP, zabezpieczenia miejsca odnalezienia i przekazania właściwym służbom.

Jak informuje koordynator ARCC z PAŻP Jacek Wrotniewski, ćwiczenie to miało na celu sprawdzenie i realizację procedur dotyczących poszukiwania zaginionego wojskowego BSP.

Podsumowanie zadania odbyło się w Orliskach, wzięli w nim udział m.in. Leszek Surdy wójt gminy Gorzyce oraz sołtys sołectwa Orliska Jerzy Stachula a także przedstawiciele Dowództwa Operacyjnego RSZ, Dowództwa WOT i PAŻP.

Opublikowany przez Opublikowano: 24 maja 11:09, 2023