Pawilon w Technicznym Ogrodzie w Gorzycach nominowany do Europejskiej Nagrody za Przestrzeń Publiczną. Konkurs organizowany jest przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie.
Europejska Nagroda w dziedzinie Miejskiej Przestrzeni Publicznej jest inicjatywą Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB), które od 2000 roku co dwa lata wyróżnia najlepsze interwencje kreacji i transformacji w przestrzeniach publicznych miast europejskich.
Nagroda ma charakter honorowy, przyznawana jest wspólnie autorom i promotorom prac realizowanych w 47 krajach tworzących Radę Europy.
W skład Jury tegorocznej Nagrody wchodzą wybitni profesjonaliści z całej Europy, przewodniczy im Beth Gali (Barcelona) jedna z najbardziej cenionych, współczesnych architektek przestrzeni publicznych.
Zgodnie z regulaminem konkursu jury oceni propozycje, które najlepiej odpowiadają na pojawiające się wyzwania przestrzeni publicznej i uwzględni zapadalność transformacji miejskiej w jej specyficznym kontekście oraz jej wpływ na życie zbiorowe, z perspektywy kulturowej, społecznej i środowiskowej.
Pawilon w Technicznym Ogrodzie został wybudowany w 2022 r. Sprawia on wrażenie lewitującego pośród zieleni, waży około 10 ton. Konstrukcja wzbudza zainteresowanie architektów z całego świata oraz przyciąga uwagę dziennikarzy z branżowych pism. Szeroko na temat budowli w zeszłym roku rozpisywał się m.in. Hubertus Adam, dziennikarz szwajcarskiego czasopisma Archithese.
Pomysł projektu gorzyckiego pawilonu nawiązuje do zapomnianej już polskiej tradycji architektury konstrukcyjnej, którą reprezentował profesor Wacław Zalewski, autor m.in. katowickiego Spodka.
Bezpośrednio konstrukcja Pawilonu i koncepcja Technicznego Ogrodu nawiązuje do przemysłowej tradycji regionu. Pawilon został zaprojektowany przez architekta Bartka Bukowskiego i konstruktora Michała Woźniaka.

Więcej informacji: https://www.publicspace.org

FOTO Jorge de Jorge. W przypadku ich publikacji/powielania należy każdorazowo nadmienić autora zdjęć.

Opublikowany przez Opublikowano: 9 maja 15:08, 2024

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print