Baranów Sandomierski był gospodarzem tegorocznych eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

Konkurs przygotował Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Zarząd Powiatowy w Tarnobrzegu, we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. – „Młodzież zapobiega pożarom” to konkurs rozgrywany od wielu lat w całej Polsce. Ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych – wyjaśniał Jacek Hynowski prezes zarządu powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Najpierw test, później pytania otwarte
W turnieju wystartowało 35uczniów, którzy pozytywnie przeszli eliminacje gminne organizowane w gminach Gorzyce, Baranów Sandomierski, Grębów i Nowa Dęba.

Eliminacje powiatowe podzielone były na dwa etapy. W pierwszym uczestnicy pisali test złożony z 30 pytań jednokrotnego wyboru. – Pytania dotyczyły głównie organizacji ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa pożarowego obiektów i historii straży – informował bryg. Szymon Rawski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.

W trzech grupach wiekowych spośród osób, które najlepiej napisały test, wybrano po 3 osoby, które w kolejnej części turnieju odpowiadały na pytania komisji.

Nadzór nad przebiegiem konkursu prowadzili strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu pod przewodnictwem Naczelnika Wydziału Operacyjno – Rozpoznawczego brygadiera Szymona Rawskiego.

Najlepsi w powiecie tarnobrzeskim
Zwycięzcy otrzymali vouchery o wartości 500, 300 i 200 zł na sprzęt komputerowy oraz upominki ufundowane sponsorów.

Nagrody wręczali m.in., Adam Kumor sekretarz gminy Gorzyce, nadbrygadier Andrzej Babiec, Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu Daniel Myszka, Jacek Hynowski prezes zarządu powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i Jacek Rożek wicestarosta tarnobrzeski.

Z terenu gminy Gorzyce laureatem został Filip Badura ze szkoły podstawowej nr 2 w Gorzycach zajmując II miejsce w kategorii klas 1 – 4.

Pełna lista laureatów prezentuje się następująco:
W kategorii klas 1 – 4 podium zajęli::
I Miejsce – Oliwier Mrozik (Gmina Baranów Sandomierski)
II Miejsce – Filip Badura (Gmina Gorzyce)
III Miejsce – Antonii Fornal (Gmina Nowa Dęba)

W kategorii klas 5 – 8 największą wiedzą wykazali się:
I Miejsce – Bartosz Zioło (Gmina Grębów)
II Miejsce – Maciej Tęcza (Gmina Nowa Dęba)
III Miejsce – Adam Brożyna (Gmina Grębów)

Z kolei, w kategorii szkół ponadpodstawowych najlepsi okazali się:
I Miejsce – Maja Walczyk (Gmina Baranów Sandomierski)
II Miejsce – Izabela Chojnacka (Gmina Grębów)