Członkowie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oddziału Sandomierz – Gorzyce 0467 podsumowali sezon wiosenno-letni.
Oddział skupia ponad 92 hodowców, a swoim zasięgiem obejmuje powiaty tarnobrzeski, sandomierski i stalowowolski. Gorzycka sekcja w tym roku była gospodarzem zakończenia sezonu 2022.
W obecności przedstawicieli samorządów uhonorowano pucharami i dyplomami hodowców. W sumie przyznano ponad 150 nagród w 20 kategoriach. Wręczali je m.in. Lucyna Matyka – zastępca wójta gminy Gorzyce, Marian Grzegorzek – radny powiatu tarnobrzeskiego i Jacek Dudek przedstawiciel samorządu Radomyśl nad Sanem.
Jak podkreśla Zenon Myszkowski, prezes oddziału – tegoroczny sezon, ze względu na różne anomalia pogodowe był trudny dla hodowców, co nie znaczy, że jako organizacja nie mamy się czym pochwalić.
W tym roku na początku lipca gołębie odbyły lot maratoński z miejscowości Halberstadt w Niemczech. Niektóre z nich po przebyciu ponad 750-kilometrowej trasy jeszcze tego samego dnia pojawiły się w swoich gołębnikach. Dając tym samym swoim hodowcom powody do dumy i dobre noty w klasyfikacjach ogólnopolskich. W tym locie najwyższe wyniki uzyskały gołębie należące do Wojciecha Moskala, Piotra Kurleja i Ryszarda Kopraotrzymali oni Puchary Wójta Gminy Gorzyce.
Również w lipcu odbył się lot narodowy z Brukseli. Gołębie miały do przebycia trasę aż 1200 km. Czołowe miejsce zajęły gołębie Edwarda Laby z Dąbrowy Rzeczyckiej.
Spotkanie hodowców gołębi było również okazją do wspólnej integracji i wymiany doświadczeń. – Nasze hobby jest bardzo trudne, trzeba poznać gołębia, zdobyć jego zaufanie i pracować nad mocnymi stronami, ale też jego psychiką. To bardzo trudna sztuka, do tego trzeba mieć talent i wiedzę. Bardzo dużo czasu trzeba poświecić na naukę. To bardzo zajmująca i kosztowna pasja – informuje Zenon Myszkowski.
Gorzycka sekcja, która wchodzi w skład Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oddziału Sandomierz – Gorzyce skupia 30 miłośników tych ptaków. Została założona w 1993 roku i należała wówczas do tarnobrzeskiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Sekcję powołali Miłosz Mączka, Leszek Świergul i Krzysztof Puto.
Do największych sukcesów gorzyckiej sekcji należy m.in. zdobycie najwyższych wyników w kategorii A 11 przodownik Polski w Mistrzostwie Polski organizowanych w 2020 roku – tytuł ten zdobył Zenon Myszkowski.

Opublikowany przez Opublikowano: 29 października 17:54, 2022

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print