1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości odbyły się w samo południe przy tablicy upamiętniającej żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Tablica upamiętniająca wywodzących się z terenu gminy Gorzyce żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych walczących o wolną Polskę została wmurowana w 2017 roku z inicjatywy Klubu Biegowego Sprint oraz Wójta Gminy Gorzyce. Od tego czasu każdego roku w dniu 1 marca odbywają się uroczystości poświęcone walczącym o wolną Ojczyznę.
Spotykamy się w tym miejscu, aby pokłonić się tym, którzy walczyli o naszą wolność. Nie wolno nam przyzwyczajać się do agresji i uważać ją za normalność. Tak jak nie wolno nam przyzwyczajać się do wojny, która toczy się za naszą sąsiednią granicą. Niech ta historia, którą własną krwią odważnie pisali nasi bohaterowie będzie dla nas lekcją i przypomnieniem cennego daru – wolności i pokoju – mówił Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.
Modlitwę za walczących w obronie Ojczyzny odmówił ks. Mariusz Kozłowski, proboszcz gorzyckiej parafii.
Na zakończenie delegacje na czele z wójtem Leszkiem Surdym, radnymi, przedstawicielami klubu Sprint, Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach oraz harcerzami z gorzyckiej „Jedynki” i 8 DH im. Szarych Szeregów i 12 GZ Mega Brysie – złożyli kwiaty i znicze przed pamiątkową tablicą.

Opublikowany przez Opublikowano: 1 marca 17:17, 2024

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print