W dniach 17 – 26 maja 2023 r. na terenie kraju odbywa się ćwiczenie taktyczno-specjalne RENEGADE/SAREX-23 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.

Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu Obrony Powierzanej oraz ratownictwa lotniczego, morskiego i bojowego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Epizod nr 5 ćwiczenia odbędzie się w dniach 23 – 24.05.2023 r. w rejonie województwa podkarpackiego m.in. w rejonie Gminy Gorzyce.

Epizod, który został zaplanowany, w rejonie górzystym o dużym stopniu zalesienia oraz nad rozległymi zbiornikami wodnym, polega na prowadzeniu misji poszukiwawczo – ratowniczej po zderzeniach  z udziałem statków powietrznych.

W ćwiczenie zaangażowani są żołnierze SZ RP, funkcjonariusze m.in. Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej i dyżurne siły i środki służb poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR) oraz organizacji pozarządowych.

W trakcie ćwiczenia należy się liczyć ze wzmożoną aktywnością wymienionych sił i służb. 

Fot.
st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek DO RSZ
st. sierż. Piotr GUBERNAT  DO RSZ
Źródło: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Więcej o ćwiczeniach: https://www.wojsko-polskie.pl/articles/tym-zyjemy-v/2023-05-17i-rozpoczyna-sie-cwiczenie-renegadesarex-23/

 

Opublikowany przez Opublikowano: 19 maja 14:57, 2023

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print