Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach i Zespół Szkół im. por. Józefa Sarny od kilku już lat wspólnie włączają się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia to dzień, w którym nasze myśli kierują się ku bohaterom i bohaterkom Getta Warszawskiego oraz Rodzinie Ulmów – patronów roku 2024 ustanowionych przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej.

Podczas  tegorocznego spotkania, które odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej, młodzież z Zespołu Szkół w Gorzycach obejrzała adaptację animowaną reportażu  Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz „Muranów – Dzielnica Północna”.

Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej, jak co roku odwiedzili urzędy i instytucje zdobiąc wszystkim ubrania papierowymi żonkilami, wręczali je także mieszkańcom gminy. Żonkile są symbolem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. Żółte kwiaty otrzymali również wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy oraz pracownicy Urzędu.

Akcję Żonkile wspierają nowe Ambasadorki i Ambasadorzy: aktorki Agnieszka Grochowska i Martyna Byczkowska, najstarsza drag queen w Polsce – Lulla La Polaca (Andrzej Szwan), blogerka Bogumiła Siedlecka-Goślicka znana jako „Anioł Na Resorach”, aktorzy Tomasz Włosok i Jacek Braciak, a także wolontariusze – Kasia, Beata i Andrzej.

„Obchody rocznicy powstania w getcie mają tylko jeden sens: przypomnienie światu, że ludobójstwo jest zbrodnią przeciwko samej istocie człowieczeństwa, że nie można być bezkarnie obserwującym świadkiem, bo wychodzi się z tego okaleczonym”  – Marek Edelman

 

Opublikowany przez Opublikowano: 19 kwietnia 14:38, 2024

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print