Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trześni oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach zapraszają na imprezę artystyczną pn. „Trześniowskie Anioły”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Gorzyce.
Wydarzenie odbędzie się w czwartek 12 października o godz. 17.00 w parku szkolnym przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trześni. Podczas imprezy odbędzie się III Gminny Konkurs Recytatorski „Na skrzydłach anioła”. Wydarzeniu będą towarzyszyć występy artystyczne dzieci i młodzieży z ZSP w Trześni i GOK Gorzyce. Wszystko zwieńczy wspólne ognisko i kiełbaski z grilla.
——

Trześniowskie Anioły to lokalny symbol. Nawiązują one do polichromii, które zdobią kościół w Trześni. Wśród malowideł wykonanych na ścianach świątyni – jest jedna znacząca, przedstawiająca aniołów stróżów chroniących osoby stojące przy brzegu Trześniówki. Anioły jako element promocyjny gminy, opracowany przez prac. Urzędu Gminy Gorzyce w 2015 roku.  Anioły odwzorowują figurki wykonane, te od samego początku przygotowują podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gorzycach.

Każdy ze szkklanych aniołów dodatkowo opatrzony jest stosownym słowem. „Anioły od zawsze towarzyszą ludziom. Choć niewidzialne, niesłyszalne są przy każdym z nas. Tutejsi mieszkańcy wierzą w swoje anioły, w ich ochronną moc, a dawne opowieści i obecne świadectwa każą ufać i prosić o pomoc Aniołów Stróżów. Hołd anielskim zastępom oddają polichromie trześniowskiego kościoła. Według wierzeń każdy, kto odczuł anielską dłoń winien wejść do świątyni i zawierzyć się opiece Posłańców Boga”.

w 2016 roku została wydana legenda zatytułowana „Trześniowskie Anioły”. Historię rodziny Kochowskich opisała Dorota Kozioł.

Motyw „Trześniowskich Aniołów” został przyjęty przez mieszkańców, a w szczególności dyrekcję i nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni oraz Gminny Ośrodek Kultury. Od kilku lat we współpracy  przygotowują oni konkursy i  akcje tematyczne poświęcone „Trześniowskim Aniołom”.