Zapraszamy na uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości.
11 listopada sobota
Główne uroczystości odbędą się w piątek 11 listopada br. O godz. 9.00 w kościele parafialnym w Gorzycach zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Program artystyczny przedstawią uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II. Po tej części uczestnicy uroczystości przemaszerują na cmentarz parafialny w Gorzycach, gdzie pod Pomnikiem Wojennym delegacje na czele z wójtem gminy Gorzyce złożą kwiaty.
Msze św. w intencji Ojczyzny zostaną również odprawione w kościołach parafialnych w Trześni i we Wrzawach.
W Trześni uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30. Po mszy św. delegacje przejdą na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny oddadzą hołd poległym. Na krótką inscenizację zapraszają uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Furmanach.
We Wrzawach uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy pomniku w Dąbrowie Wrzawskiej. O godz. 11.00 zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej Stowarzyszenie „Razem dla Wrzaw” oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej we Wrzawach zapraszają do Domu Kultury na krótki program artystyczny.
Wieczorem o godz. 17.00 w Domu Kultury w Sokolnikach odbędzie się „Koncert Niepodległościowy”, wystąpią w nim soliści i zespoły wokalne oraz Zespół Pieśni i Tańca „Sokolanie”.

Wydarzenia towarzyszące

9 listopada 2023 r. – czwartek
O godz. 10.00 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach pobiegną w V Biało-Czerwonym Biegu Niepodległości. Wszyscy zainteresowani mogą przyłączyć się do biegu, warunkiem jest ubranie na siebie białej lub czerwonej bluzy, koszulki.

10 listopada 2023 r. – piątek
O godz. 9.30 w Orliskach odbędzie się krótka inscenizacja zatytułowana „Orzeł Biały. Przygotowują ją najmłodsi mieszkańcy miejscowości. Następnie delegacje samorządowe, przedstawiciele sołectwa, organizacji działających na terenie Orlisk złożą kwiaty pod pomnikiem Orła w Orliskach.
O godz. 10.00 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trześni rozpocznie Niepodległościowy Rajd Rowerowy po miejscach pamięci. Uczniowie klas siódmych i ósmych odwiedzą miejsca pamięci.
O godz. 11.11 – w szkołach i przedszkolach na terenie gminy uczniowie zaśpiewają wspólnie hymn w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Tego dnia w placówkach oświatowych zostały zaplanowane uroczyste akademie.
Od godz. 16.30 – dyrekcja oraz cała społeczność szkolna gorzyckiej „Jedynki” zapraszają na „Wieczornicę Niepodległościową”. Rozpocznie ją interaktywna wystawa Kroniki Szkoły Ludowej w Gorzycach, będzie można obejrzeć również medale, które otrzymywali mieszkańcy Gorzyc za walkę i ofiarność na rzecz ojczyzny. Najstarsze eksponaty mają prawie 100 lat.
Podczas wieczornicy uczniowie zaprezentują program słowno-muzyczny, zostanie także rozstrzygnięty konkurs gminny pn. „Barwy Niepodległości”.
Wieczornicę zwieńczy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz degustacja wojskowej strawy i biało-czerwonych gorzyczaków, czyli słodyczy przygotowywanych z okazji świąt państwowych w gminie Gorzyce.