herb Gmina Gorzyce
herb Gmina Gorzyce
  • A-
  • A+
  • A
  • A
  • A
  • A
  • PL
Ładowanie Wydarzenia

W najbliższy weekend w gminie Gorzyce gościć będzie delegacja z partnerskiego miasta Nowogrodziec.

Gminę Gorzyce i Miasto Nowogrodziec łączy wspólna historia. To z tutejszych okolic mieszkańcy wędrowali do Bośni, a dalej przemieszczali się na zachód Polski na tereny Nowogrodźca. – Po ponad 130 latach, poszukując swych korzeni i tożsamości przyjeżdżamy na ziemie naszych przodków pokłonić się im na cmentarzach oraz spotkać się z krewnymi, którzy pracowicie od wielu pokoleń trwają na ziemi Ojców – mówi Jan Bujak, uczestnik delegacji, autor wielu publikacji i filmów dokumentalnych o historii polskich osadników żyjących w latach 1889-1952.

Ponad 50-osobowa delegacja odwiedzi m.in. gminę Gorzyce oraz Sandomierz.

W sobotę 22 października o godz. 16.00 w Domu Kultury w Sokolnikach odbędzie się spotkanie pod hasłem „Powrót do korzeni”. Ze swoim repertuarem wystąpi Zespół Gościszowianki oraz Zespół Pieśni i Tańca z Sokolnik. Po części muzycznej odbędzie się spotkanie autorskie z Janem Bujakiem, który jest  autorem wielu publikacji na temat wędrówek ludów z przełomu XIX i XX wieku. Jest też skarbnicą wiedzy na temat migracji ludzi i ich rodzin, posiada spis nazwisk i osób, które w wyniku represji po powstaniach narodowych migrowały na zachód i południe Europy oraz do Ameryki.

Pod koniec XIX wieku około 10 tysięcy Galicjan zostało przesiedlonych do Bośni przejętej po 1878 roku przez cesarstwo austriackie. Polacy żyli w Bośni od 1889 roku do 1946, gdy zostali w ramach zbiorowego przesiedlenia zorganizowanego przez władze PRL osiedleni na Dolnym Śląsku, a nie w utęsknionej Galicji – informuje Jan Bujak.

W niedzielę delegacja weźmie udział we mszy świętej w kościele parafialnym w Trześni. Jest to symboliczny wymiar wizyty, bowiem w 1899 roku po odprawionym nabożeństwie ich przodkowie z tutejszych okolic wyruszyli w poszukiwaniu chleba. Ich kroki kierowały się głównie na tereny Bośni.

Udostępnij

Przejdź do góry