O gminie

Gorzyce

Gmina Gorzyce zlokalizowana jest w powiecie tarnobrzeskim, w północno-zachodniej części województwa podkarpackiego. Jej powierzchnia to 69 km².

Gmina graniczy z Tarnobrzegiem i Sandomierzem oraz z gminami Radomyśl nad Sanem, Dwikozami oraz Zaleszanami.

Gmina leży w widłach Wisły i Sanu. Północno-zachodnią granicę gminy, stanowi rzeka Wisła, zaś północno-wschodnią rzeka San. Gminę przecinają również dwie duże rzeki Trześniówka i Łęg, które podobnie jak rzeka San swój bieg kończą na terenie gminy i wpadają do rzeki Wisła.

Gorzyce to gmina wiejska, w jej skład wchodzi 8 sołectw o różnej wielkości: Gorzyce, Wrzawy, Sokolniki, Trześń, Furmany, Motycze Poduchowne, Orliska i Zalesie Gorzyckie. Miejscowość Gorzyce administracyjnie podzielona jest na sołectwo i osiedle. Osiedle Gorzyce ze względu na infrastrukturę i zabudowę ma charakter miejski.

Na koniec 2021 roku liczba mieszkańców wynosiła 12 894 osób (dane USC ).

W świecie motoryzacyjnym gmina słynie głównie z rozwiniętego przemysłu związanego z produkcją tłoków do samochodów. W centrum gminy, w Gorzycach jest zlokalizowana jedna z największych światowych firm – amerykański koncern produkujący tłoki do samochodów – Federal-Mogul. Federal-Mogul wchodzący w skład grupy Tenneco jest najnowocześniejszym
i największym producentem tłoków silnikowych nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Drugą co do wielkości i liczby zatrudnianych pracowników działających na terenie Gorzyc jest firma Alumetal producent wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych.

Serce gospodarcze gminy to rejon inwestycyjny Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan, który zlokalizowany jest w centralnej części Gorzyc. Oprócz Federal-Mogul i Alumetal działają tu firmy, które zajmują się produkcją aluminium, rdzeni solnych, obróbką metali, wytapianiem odpadów aluminiowych i żeliwnych. W samym rejonie inwestycyjnym zatrudnienie sięga ponad 3,5 tys. osób.

siedziba Federal Mogul. Wejście do budynku przypomina kształt tłoka

Gorzycka strefa ma dogodne połączenia komunikacyjne z drogą krajową nr 77, a dalej z nowo wybudowaną drogą dla samochodów o dużej ładowności.

Na terenie gminy rozwinął się również przemysł związany z wydobywaniem i przeróbką kruszyw budowalno-mineralnych,
w tym produkcją cegły. Pierwsze rodzinne, cegielnie powstały w latach 40-tych XX w. Obecnie funkcjonuje tu 4 cegielnie, swój zakład ma również rzeszowskie Przedsiębiorstwo Produkcji Kruszywa i Usług Geologicznych KRUSZGEO SA. W związku
z budową wałów przeciwpowodziowych nastąpił wzrost zainteresowania wydobywaniem piasku na terenie gminy, obecnie na terenie gminy działa 13 takich przedsiębiorstw.

Gmina opiera się na dwóch mocnych fundamentach, rozwiniętym na światową skalę przemyśle i rolnictwie.

Na terenie gminy u ujścia Sanu do Wisły uprawiana jest fasola wrzawska „Piękny Jaś”. Fasola ze względu na specyficzne warunki klimatyczno-glebowe uprawy, a także niepowtarzalne walory smakowe posiada certyfikat unijny Chroniona Nazwa Pochodzenia. Fasola wrzawska to produkt dla koneserów i miłośników smaku – sięgają po nią w swoich programach kulinarnych gwiazdy telewizyjne, interesują się mistrzowie sztuki kulinarnej.

Niepowtarzalny mikroklimat, czyste powietrze, wysokiej klasy gleby tworzą doskonałe warunki dla rozwoju rolnictwa
i przetwórstwa. Producenci rolni z terenu gminy to również dostawcy dobrej jakości produktu tj. ziemniaki, soja, tymianek, maliny, truskawki, borówki – niezwykle cenionego przez kontrahentów oraz branżę gastronomiczną.

Tereny gminy to obszary bogate w urokliwe krajobrazy i przyrodę. Biegnie tu trasa rowerowa GreenVelo. Są tu dobre warunki do aktywnego spędzania czasu. Tereny starorzeczy, zagospodarowane zbiorniki wodne to raj dla wędkarzy.