W niedzielę przy fontannie w Technicznym Ogrodzie zainaugurowana została największa modowa impreza odbywająca się w naszym regionie Nadwiślański Fashion Week.
Spotkanie rozpoczął krótki koncert „Chóru Lasowianka” oraz kapeli ludowej „Lasowianka” z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Oficjalnego otwarcia cyklu wydarzeń dokonała pomysłodawczyni imprezy Justyna Wesołowska z Fundacji Artystycznej GaMon wraz z wójtem gminy Gorzyce, Leszkiem Surdym. – Dzisiaj otwieramy cykl imprez poświęcony modzie i kulturze. Główną ideą wydarzenia jest promowanie lokalnej kultury ludowej, zakorzenionej w naszym regionie. Naszym mottem jest łączyć, ożywiać kontakty, tworzyć nowy obszar gospodarczy na bazie dorobku regionu, a przede wszystkim budować naszą tożsamość opartą na lasowiackiej kulturze i jej wartościach – mówiła organizatorka.
Od początku wspieramy festiwal, bo wierzymy w ideę współpracy. Od nas wszystkich zależy gospodarczy i kulturalny rozwój regionu. Cieszę się, że w tym roku gmina Gorzyce znalazła się w gronie miejscowości, w których odbywają się wydarzenia związane z promocją kultury lasowiackiej oraz mody – podkreślał Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.
Po oficjalnym otwarciu na modowym wybiegu, przy fontannie zaprezentowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach. Wystąpiły w strojach zaprojektowanych i uszytych w pracowni krawieckiej Fundacji GaMon.
Następnie barwny korowód przeszedł do Domu Kultury. Na scenie ze swoim ludowym repertuarem wystąpił Chór Lasowianka” oraz kapela „Lasowianka” z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
W spotkaniu wziął udział również Marek Gruchota dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, który opowiadał o książce, która została wydana pod jego redakcją „Kościuszko z Machowa i inni. Analogia godek lasowiackich”.
Spotkanie zwieńczyła debata #poLasowiacku, którą poprowadziły Monika Zając i Justyna Wesołowska. W towarzystwie Lasowiaczek z Baranowa Sandomierskiego, Cyganianek z Cygan, pań z KGW Gorzyce przedstawicieli samorządów, domów kultury, mediów i licznie przybyłych mieszkańców rozmawiano o tradycjach, zwyczajach, a przede wszystkim o ludziach, którzy współtworzą lokalną kulturę. – Autentyczność, tożsamość, współpraca oraz otwarte serca – to elementy, które łączą lokalną społeczność i na nich powinna opierać się lasowiacka kultura, którą obecnie tworzymy – takim wspólnym podsumowaniem zakończyła się tegoroczna debata #poLasowiacku.
Spotkanie zwieńczyła degustacja potraw lasowiackich.

foto:  AIR- LEKKA FOTOGRAFIA ROMAN ŚMIECHOWSKI

 

Opublikowany przez Opublikowano: 2 sierpnia 14:50, 2022

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print