Sofia Solovey wśród stypendystów ,,Najzdolniejsza Młodzież z Podkarpacia’’.

Podczas uroczystej konferencji związanej z Dniem Samorządu Terytorialnego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zostały wręczone nagrody-jednorazowe stypendia dla Najzdolniejszej Młodzieży Podkarpacia. Jesteśmy bardzo dumni, że Sofia, uczennica klasy III technikum informatycznego w Zespole Szkół im.por.Józefa Sarny znalazła się w gronie dwudziestu sześciu nagrodzonych uczniów.                                    Należy podkreślić ,że Sofia jako jedyna reprezentowała powiat tarnobrzeski.  Nagrodę oraz gratulacje odebrała z rąk Podkarpackiego Kuratora Oświaty pani Doroty Nowak-Maluchnik.

Sofia Solovey to uczennica klasy III TI Zespołu Szkół w Gorzycach.
Sofia pochodzi z Ukrainy, z miasta Krzywy Róg. Tam ukończyła szkołę malarstwa, przez osiem lat ćwiczyła tańce orientalne. Obecnie jest uczennicą Zespołu Szkół w Gorzycach. Przed przyjazdem do Polski, zaczęła uczyć się języka polskiego, co lepiej pomogło jej zaadoptować się w naszym kraju. Chętnie angażuje się w życie szkoły, bierze udział w różnych konkursach, aktywnie działa na zajęciach plastycznych w Środowiskowym Ośrodku Kultury w Gorzycach. Lubi czytać książki, interesuje się także filmem i teatrem. W przyszłości chce studiować historię sztuki lub web-desing. Jest to dziewczynka bardzo ambitna, świetnie sobie radzi z językiem polskim. W szkole osiąga bardzo dobre wyniki w nauce. Angażuje się w różne przedsięwzięcia organizowane przez szkołę, a także przez środowisko lokalne. Bierze udział w projekcie szkolnym Erazmus+ i dzięki temu może zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności podczas praktyki w Szwecji. Chętnie włącza się w różnorodne akcje charytatywne. Nie obca jest dla niej postawa altruistyczna. Jest skromna, sympatyczna, potrafi współpracować z rówieśnikami, pozyskała wielu przyjaciół, co umożliwiło jej dobrą adaptację w środowisku szkolnym.
Uczestniczyła w wielu akcjach czytelniczych organizowanych przez szkołę , Gminną Bibliotekę Publiczną w Gorzycach oraz włączyła się w wydarzenia ,,Czytam wszędzie;; , ,,Czytam i wejdź do gry’’ , Narodowe Czytanie , ,,Przerwa na czytanie’’. Brała udział w konkursach ortograficznych ,,O historii po polsku’’ , ,,Dyktando z Patronem Literackim Roku 2023’’.Wzięła udział w VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu ,,Śladami Wielkich Polaków’’-Wisława Szymborska, który był umieszczony w wykazie zawodów wiedzy Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i przebiegał pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Sofia zdobyła I miejsce i uzyskała tytuł laureata .
Kolejnym sukcesem dla Sofii zakończył się udział w Konkursie Plastycznym ,,Etnodesing w nowoczesnym wydaniu’’, który odbywał się w ramach projektu ,,Lasowiacy inspirują ‘’,realizowanym przez PZPW w Rzeszowie. Praca Sofii zdobyła I nagrodę i możliwość udziału w Kursie Krakowskich Szkół Artystycznych.
Również praca Sofii otrzymała nagrodę i I miejsce w konkursie ,,Tradycyjne Obrzędy Polskie-Wielkanocny Konkurs Plastyczny’’organizowany przez Tarnobrzeski Dom Kultury.
To bardzo cieszy, że polskie tradycje , obyczaje, obrzędy, kultura, język inspirują twórczo naszą uczennicę.
Postawa Sofii, jej zaangażowanie i osiągnięcia zostały zauważone i nagrodzone.

Tekst i foto: Magdalena Motas-Korzonek, Zespół Szkół w Gorzycach

Opublikowany przez Opublikowano: 10 czerwca 15:02, 2024

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print