Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w Archiwum Państwowym w Rzeszowie. Wyróżnienie dla uczennicy Zespołu Szkół w Gorzycach.
Sylwia Stala, uczennica klasy III TI z Zespołu Szkół im.por.Józefa Sarny w Gorzycach wzięła udział w konkursie ,,Ocalić od zapomnienia-II wojna światowa w naszym regionie’’, który był organizowany przez Archiwum Państwowe w Rzeszowie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do poznania historii, w szczególności związanej z 85.rocznicą wybuchu II wojny światowej i losami polskich obywateli podczas okupacji. Konkurs przeprowadzony był w dwóch kategoriach wiekowych. Prace oceniała komisja konkursowa powołana przez Dyrektora Archiwum Państwowego w Rzeszowie i Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Podczas oceny brane były pod uwagę następujące kryteria: wartość merytoryczna i zgodność z tematem, twórcze podejście do tematu i oryginalność pomysłu, poprawność językowa i wartość plastyczna. Na konkurs wpłynęło 80 prac, 13 zostało nagrodzonych, w tym praca Sylwii, która zaciekawiła jury niecodzienną techniką zdjęcia w szkle i wzruszającym opisem dotyczącym Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Świętej Rodziny w Trześni, który podczas II wojny światowej został dotknięty przez rękę okupanta.
9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów i przy tej okazji odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień laureatom konkursu.
Jego organizatorami po raz kolejny było Archiwum Państwowe w Rzeszowie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Komisja w składzie:
– Marcin Bukała – przewodniczący (IPN Rzeszów)
– Izabella Frużyńska (AP Rzeszów)
– Ewa Dziobak (IPN Rzeszów)
– Krzysztof Łyko (AP Rzeszów)
– Filip Kępa (AP Rzeszów)
uznała wysoki poziom wszystkich prac biorących udział w konkursie, w każdej z ocenianych kategorii wiekowych.
Nagrody wręczyli Izabella Frużyńska, Marek Gieroń i dr Marcin Bukała. Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy spotkania mogli zwiedzić archiwum i jego zasoby.

foto i tekst: koordynator konkursu Magdalena Motas-Korzonek

 

Opublikowany przez Opublikowano: 10 czerwca 14:55, 2024

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print