„NA ZIELONO” W GORZYCACH

W ramach Zielonego Targu w Technicznym Ogrodzie odbyły się warsztaty o tematyce ekologicznej i przyrodniczej, uhonorowano również zwycięzców w Gminnym Konkursie Ekologicznym.
Po raz pierwszy w Technicznym Ogrodzie odbyło się wydarzenie pod hasłem Zielony Targ. Wzięło w nim udział kilku wystawców, którzy sprzedawali sadzonki kwiatów, warzyw, krzewów i drzew.
Najmłodsi mieszkańcy – dzieci z Samorządowego Żłobka w Gorzycach wspólnie z architekt zieleni Agnieszką Duszkiewicz posadzili nowe byliny w Technicznym Ogrodzie. Przedszkolaki oraz uczniowie z gorzyckiej „Dwójki” wzięli udział w tematycznych warsztatach. Na stoisku przygotowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej dzieci zdobiły doniczki, ale również tworzyły kolorowe ekologiczne obrazy. Pracownicy Gminnej Biblioteka Publicznej zapoznawali przybyłych z literaturą o tematyce przyrodniczej i ekologicznej, ale nie tylko. – Oprócz zachęcania dzieci do czytania i szukania informacji w książkach, zapraszaliśmy je do wspólnego sadzenia kwiatów. Każda klasa, która wcześniej przygotowała doniczkę pod okiem pracowników i podopiecznych WTZ, u nas uzupełniała je w różne byliny, które dla nich przygotowaliśmy. Dodatkowo dzieci  tworzyły mini ogródki skalne z wykorzystaniem kawałków kory, rojników i naturalnych elementów dekoracyjnych – informuje Katarzyna Góralska z Gminnej Biblioteki Publicznej.
Ciekawe zajęcia, których celem była nauka prawidłowej segregacji śmieci, przygotowali pracownicy przedsiębiorstwa wielobranżowego Mirosław Olejarczyk – firmy odbierającej odpady komunalne od mieszkańców.
Sporym zainteresowaniem wśród mieszkanek i mieszkańców cieszyła się akcja RoślinkoweLove, polegająca na  wymianie sadzonek kwiatów i roślin ozdobnych. – To już druga nasza akcja i z pewnością będziemy ją kontynuować. Wiele osób dzisiaj gościliśmy na naszym stoisku, było też sporo zainteresowanych organizacją cyklicznych wymian – informuje Mariola Stopińska-Hara, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej.
Podczas Zielonego Targu wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy wręczył nagrody w III Gminnym Konkursie Ekologicznym, który został przygotowany przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Jana Pawła II.
W finale wzięli udział uczniowie, którzy wcześniej pozytywnie przeszli eliminacje szkolne. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 20 pytań z zagadnień ekologii, ochrony środowiska i przyrody. Najlepszy wynik uzyskała Nikola Ossowska-Blajer ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach, drugie miejsce zajął Wiktor Cygan z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni, natomiast trzecie – Antonina Dąbrowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ks. A. Osetka w Gorzycach.
– Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu, cieszę się, że chcecie poszerzać swoją wiedzę z zakresu ekologii. Nauczycielom dziękuję, za inspirowanie najmłodszych do udziału w takich konkursach i wydarzeniach, które mają na celu propagowanie szeroko pojętej ochrony środowiska – podkreślał Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.
Pilotażowo Zielony Targ będzie odbywał się w każdy czwartek. Bezpłatnie w maju w Technicznym Ogrodzie mogą wystawiać się osoby, które w swojej ofercie mają sadzonki kwiatów, warzyw, krzewów, drzew, a także wystawcy, którzy oferują produkty lokalne typu miód, jajka, drób, przetwory, sery, pieczywo, owoce i warzywa oraz rolnicy.
Zielony Targ (pilotażowo) prowadzony będzie w następujących dniach: 11 maja 18 maja i 25 maja br. (w godz. od 6.00 do 12.00).
Rezerwacji miejsc można dokonywać w dziale komunikacji społecznej Urzędu Gminy Gorzyce pod nr tel. 15 836 20 75 wew. 33 lub bezpośrednio u pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej – opiekujących się targowiskiem.

 

#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */