I GORZYCKIE RETROTŁOKI

Miłośnicy motoryzacji w sobotę spotkali się w Technicznym Ogrodzie na I Gorzyckich RetroTłokach.

Po raz pierwszy w Gorzycach odbył się zlot zabytkowych samochodów i motocykli. W imprezie wzięło udział około 100 pojazdów. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców, którzy chętnie oglądali i podziwiali maszyny.
Prawdziwą perełką zlotu okazał się polski motocykl z 1933 roku – Sokół 1000. Jego właściciel Łukasz Dutka otrzymał puchar i zestaw nagród ufundowany przez Urząd Gminy Gorzyce i Federal Mogul Sp. z o.o. Oryginalny puchar-tłok za Najstarszy Samochód trafił do Andrzeja Zemburzuskiego właściciela Forda GP z 1941. Najdalszą trasę na zlot pokonał Stanisław Kaczorowski właściciel pięknego Moskiwcza 407 z 1961 roku, który przyjechał do Gorzyc aż z Aleksandrowa koło Biłgoraja.
Komisja konkursowa wybrała również najładniejsze pojazdy. Zestaw nagród i puchar-tłok za Najładniejszy Polski Samochód otrzymała Iwona Sobiło właścicielka FSO Syreny Laminat z 1957 roku. Najładniejszy Polski Motocykl tegorocznego zlotu to SHL M04 Stanisława Góreckiego. Najładniejszy Zagraniczny Samochód należy do Małgorzaty Chciuk właścicielki Chevroleta Camaro z 1972 roku, natomiast Najładniejszy Zagraniczny Motocykl – Jawa z 1962 roku Piotra Chyły. Samochodem Zlotu została wybrana Lancia z 1965 roku należąca do Marka Gutki, nagrodę za Motocykl Zlotu – Sokół 1000 M111 model z 1936 roku odebrał Zbigniew Janik.
Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz oryginalne puchary-tłoki, które są produkowane w Federal Mogul Sp z o.o. Modele tłoków, które zostały wykorzystane, jako statuetki produkowane są w gorzyckim zakładzie od 2017 roku i wykorzystywane są w kilku modelach samochodów marki BMW.
50 uczestników, którzy jako pierwsi zgłosili się poprzez rejestrację elektroniczną lub w dniu imprezy otrzymali drobne zestawy upominkowe ufundowane przez partnerów i sponsorów wydarzenia. Każdy pojazd został opatrzony pamiątkową naklejką zlotową.
– Myślę, że impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony miłośników motoryzacji, jak i mieszkańców, którzy przyszli podziwiać motocykle i samochody. Chciałbym, abyśmy każdego roku na przełomie wakacji spotykali się na RetroTłokach w Gorzycach i już dzisiaj na nie serdecznie zapraszam. Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i wzięli udział w wydarzeniu – mówi Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.

***

Gorzyckie RetroTłoki to impreza, która odbyła się po raz pierwszy. Jej idea ma nawiązywać do historii miejscowości. Gorzyce gospodarczo związane są z branżą motoryzacyjną. Od ponad 80 lat w samym sercu miejscowości funkcjonuje zakład Federal Mogul Sp. z o.o., który obecnie jest częścią amerykańskiej korporacji Tenneco. Gorzycki zakład jest największym producentem tłoków na świecie, tylko w 2021 roku Federal Mogul sprzedał ich ponad 22 miliony. Szacuje się, że około 5% wszystkich pojazdów na całym globie posiada tłoki wyprodukowane w Gorzycach.

Gorzyckie Tłokowisko – to pierwsza impreza motoryzacyjna, która została zorganizowana przy współudziale firmy Federal Mogul Sp. z o.o., Gminy Gorzyce oraz przy wsparciu stalowowolskiego Automobil Klubu.

Za pomoc w przygotowaniu imprezy dziękujemy:
Automobil Klub Stalowa Wola
dyrekcji i pracownikom
Gminnego Ośrodka Kultury
oraz Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gorzycach,
Ochotniczej Straży Pożarnej z Orlisk i Furman
oraz partnerom:
Panu Arkadiuszowi Błasiakowi – właścicielowi firmy TORO Ubezpieczenia
Pani Agacie Goryckiej – właścicielce Kancelarii Rzeczoznawcy Majątkowego A&M

#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 25%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */