herb Gmina Gorzyce
herb Gmina Gorzyce
  • A-
  • A+
  • A
  • A
  • A
  • A
  • PL
Ładowanie Wydarzenia

Po raz drugi w Gorzycach będziemy gościć Festiwal Kultury Lasowiackiej. W edycji gorzyckiej wystąpią na scenie młodzi wokaliści pracujący w domach kultury w Gorzycach, Sokolnikach i Wrzawach.

Festiwal Kultury Lasowiackiej to organizowane przez Województwo Podkarpackie we współpracy z ośrodkami kultury – wielotematyczne święto kultury ludowej Lasowiaków, czyli grupy etnograficznej żyjącej na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej, obecnie niemal w całości znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego.
Wydarzenia festiwalowe odbywają się w kilkunastu ośrodkach północnego Podkarpacia, w ciągu kilku intensywnych tygodni zapraszając zarówno mieszkańców jak i turystów do bliższego poznania charakterystycznych i unikatowych elementów lasowiackiej kultury, która choć dotycząca minionych wieków, wciąż zachwyca unikatową formą i wyjątkową energią.
W Gorzycach po raz drugi w ramach Festiwalu odbędą się różnorodne atrakcje poświęcone kulturze lasowiackiej. Lasowiacka wieczornica odbędzie się w sobotę o godz. 17.00 w Środowiskowym Domu Kultury.
Na scenie wystąpią młodzi wokaliści, którzy na co dzień pracują w domach kultury w Gorzycach, Sokolnikach i Wrzawach. Repertuar muzyczny z solistami opracował Krystian Cieślak. – Najmłodsi zaśpiewają znane pieśni naszych przodków, ale też zaprezentujemy nowe aranżacje muzyczne – informuje Krystian Cieślak, instruktor muzyczny GOK Gorzyce.
Druga część spotkania będzie poświęcona Marii Kozłowej – poetce, założycielce zespołu Lasowiaczki i propagatorce kultury lasowiackiej. Opowie o niej jej córka Dorota Kozioł, pisarka, malarka, była dziennikarka Tygodnika Nadwiślańskiego i redaktor naczelna czasopisma Siarka (gazeta zakładowa dawnego KiZPS „Siarkopol”).
Opowieść będzie snuta w oparciu o wydaną przez Dorotę Kozieł książkę o Marii Kozłowej. Tę będzie można zakupić podczas spotkania z autorką.
Tradycyjnie na wszystkich gości, którzy wezmą udział w wydarzeniu, będzie czekał lasowiacki poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich mieszkańców.
Środowiskowy Dom Kultury w Gorzycach
sobota, 13 lipca, godzina 17.00

Udostępnij

Przejdź do góry