Polish Czech English French German Russian Slovak Spanish Ukrainian
www. gminagorzyce.pl   telefon: 48 15 8362075

GMINA GORZYCE

Samorządowy Portal Internetowy

techniczny ogrod

 

 niepodległość2


 

Wielu mieszkańców wzięło udział w wydarzeniach przygotowanych z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości organizowanych na terenie gminy.

Świętowanie rozpoczęto od podzielenia się cennym darem, jakim jest krew. Zbiórka krwi odbyła się na początku minionego tygodnia i była prowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Łącznie od 26 dawców zebrano prawie 12 litrów krwi.

dla Niepodległej biegali i jechali na rowerach

We wtorek uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach pobiegli w III biało-czerwonym Biegu Niepodległościowym. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trześni zorganizowano uroczysty apel z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego Lanca. Uczniowie wzięli również udział w Rowerowej Sztafecie Niepodległościowej – i wspólnie pokonali 103 km.

 

bieg 11 listopada

Foto - ze zbiorów Szkoły Podstawowej nr 2 w Gorzycach

 

na rowery

Foto ze zbiorów - Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni

uroczyście w każdej szkole

W przeddzień Święta Niepodległości w każdej szkole i przedszkolu na terenie gminy odbyły się uroczyste apele.

Najmłodsi mieszkańcy Orlisk wraz ze swoimi opiekunkami przygotowali uroczystą akademię przed pomnikiem Orła w Orliskach. Kwiaty przed pomnikiem złożyli wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy wraz z wiceprzewodniczącym rady gminy Gorzyce Pawłem Słoniną, sołtys sołectwa Orliska Jerzy Stachula wraz z radą sołecką, panie z koła gospodyń wiejskich, druhowie z OSP oraz dzieci wraz z nauczycielami z przedszkola w Orliskach.

 

orliska

 

 

wieczornica w przeddzień święta

Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka w Gorzycach była organizatorem wieczornicy z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie wraz z nauczycielami z tej okazji przygotowali akademię patriotyczną.

Uroczystości były również okazją do uhonorowania zwycięzców w III gminnym konkursie plastycznym „Barwy Niepodległości”.

Nagrody wszystkim laureatom wręczył wójt Leszek Surdy wraz z ks. Mariuszem Kozłowskim i dyrektor szkoły Lucyną Pacurą, a otrzymali je: Nikola Łyczko i Zofia Grębowiec – laureatki pierwszego miejsca w kategorii wiekowej klas 0-III. Drugie miejsce zajęła Karolina Pałkowska, zaś trzecie Paulina Jurek. W tej kategorii jury przyznało jedno wyróżnienie, a otrzymała je Natalia Piciura.

W kategorii wiekowej klas IV-VIII pierwsze miejsce zdobyła Hanna Wojdyło, drugie Maria Jedziniak, trzecie – Dawid Tomczyk, wyróżnienie otrzymała Julia Walska.

Spotkanie zwieńczyło wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni i żołnierski poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach oraz radę rodziców.

sp1

Foto ze zbiorów Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzycach

biało-czerwono i uroczyście w Gorzycach

Główne uroczystości obchodów Narodowego Święta Niepodległości w gminie Gorzyce rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Gorzycach, którą odprawił dziekan ks. Mariusz Kozłowski.

Po mszy św. licznie zgromadzeni mieszkańcy odśpiewali hymn państwowy, po nim wysłuchali poloneza z filmu Pan Tadeusz – skomponowanego przez Wojciecha Kilara. Utwór zagrał Przemysław Chwałek. Po części muzycznej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach przygotowali krótką część artystyczną.

Po niej poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przemaszerowali na cmentarz, by pod Pomnikiem Wojennym oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność.

Kwiaty złożyli m.in.: delegacja samorządowa na czele z wójtem gminy Gorzyce Leszkiem Surdym, radni powiatu tarnobrzeskiego, przedstawiciele komisariatu Policji w Gorzycach, przewodniczący i sołtysi Gorzyc, Motycza Poduchownego i Zalesia Gorzyckiego, przedstawiciele Samorządowego Żłobka oraz placówek oświatowych Samorządowego Przedszkola, Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Adama Osetka, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II, Zespołu Szkół im. por. J. Sarny, delegacje ochotniczych straży pożarnych z Gorzyc i Motycza Poduchownego, przedstawiciele NZZS Solidarność przy Federal Mogul, Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Raj” w Gorzycach, Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Komitetu Obchodów 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod patronatem Spółdzielni Mieszkaniowej w Gorzycach, koła gospodyń wiejskich w Gorzycach i Motyczu Pod., reprezentacje partii politycznych: Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz harcerze.

Tradycyjnie przedstawiciele NZZS Solidarność przy Federal Mogul oraz wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy oddali również hołd i złożyli kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.

harcerze gorzyce

świętowanie z biało-czerwonym sercem

Podczas uroczystości w Gorzycach prowadzony był kiermasz gorzyczaków i innych słodkości. Kiermasz zorganizowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach wraz z pomocą druhów i druhen z gorzyckiego OSP. Zebrane pieniądze przekazano na rzecz potrzebującej leczenia i rehabilitacji Zuzi Idec z Gorzyc. Łącznie na konto Fundacji SięPomaga, poprzez którą prowadzona jest zbiórka funduszy, przekazano kwotę 3 438,00 zł.

kiermasz gorzyczaków

Foto ze zbiorów KGW Gorzyce

w Trześni oddali hołd Obrońcom Ojczyzny

Wspólnie świętowano również w parafii Trześń. Uroczystości rozpoczęła msza święta, która odprawił proboszcz ks. Wiesław Piś.

Po wspólnej modlitwie poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przeszli na cmentarz parafialny. Tu pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu i radni gminy Gorzyce, radni powiatu tarnobrzeskiego, sołtysi sołectw: Trześń, Sokolniki, Furmany i Orliska, przedstawiciele szkół: Samorządowego Przedszkola w Orliskach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokolnikach, Szkoły Podstawowej im. Stanisława Jachowicza w Furmanach, a także przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych w Trześni, Sokolnikach, Furmanach i Orliskach oraz panie z kół gospodyń wiejskich.

trześń niepodległośc

 

„Tobie Ojczyzno” – wspólnie we Wrzawach

Podobnie świętowano we Wrzawach. Delegacja samorządowa na czele z sekretarzem gminy Adamem Kumorem, radnymi oraz sołtysem Wrzaw oraz delegacjami ze stowarzyszenia „Razem dla Wrzaw”, koła gospodyń wiejskich, ochotniczej straży pożarnej i reprezentacji Szkoły Podstawowej we Wrzawach złożyła kwiaty przy pomniku w Dąbrowie Wrzawskiej.

Tu również została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. O pokój i wzajemny szacunek modlił się proboszcz tutejszej parafii ks. Józef Markowicz.

Po mszy świętej stowarzyszenie „Razem dla Wrzaw” oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej we Wrzawach zaprosili mieszkańców do Domu Kultury na krótki program artystyczny.

na biało-czerwoną nutę

Gminne świętowanie zwieńczył koncert „Pokój Tobie Polsko” zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach. Wystąpiły w nim Otylia Bownik, Emilia Bryła, Eliza Kosmala i Emilia Tworek z Domu Kultury w Sokolnikach – reprezentujące zespół Primo wraz z Orkiestrą Dętą GOK Gorzyce pod batutą Krzysztofa Kapały.

- Cieszymy się, że mogliśmy wystąpić przed tak licznie zgromadzoną publicznością. Podczas takich występów cenimy sobie interakcję publiczności, która chętnie włącza się we wspólne śpiewanie przygotowanych utworów i dostrzega naszą pracę. To zawsze jest największym podziękowaniem dla każdego artysty – mówił Krzysztof Kapała pomysłodawca koncertu.

Podczas koncertu można było posłuchać pieśni religijnych, patriotycznych i żołnierskich. Po raz pierwszy w wykonaniu orkiestry można było posłuchać utworu „Róża czerwono, biało kwitnie bez”. Zespół Primo zaśpiewał utwór „Wolność na smyczy” napisany przez Sławę Czarnecką, do którego muzykę skomponował Krzysztof Kapała.

koncert gorzyce

Foto ze zbiorów Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach.

TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO W URZĘDZIE GMINY

Osoby niesłyszące przy załatwianiu administracyjnych spraw mogą skorzystać z pomocy tłumacza migowego.

Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z tej usługi 3 dni przed planowaną wizytą w Urzędzie Gminy osobiście lub korzystając z pomocy osoby trzeciej dzwoniąc pod numer (15) 8362 075, a także wysyłając faks pod numer (15) 8362 209 oraz e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Listopad 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) o celu ich przechowywania i sposobie zarządzania poniżej.

Jeżeli nie zgadzasz się na taki układ - zmień konfigurację swojej przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Polityka Prywatności określa warunki dotyczące użytkowania serwisu internetowego przez użytkowników końcowych. Korzystając w dowolny sposób z niniejszego serwisu internetowego użytkownik końcowy akceptuje warunki określone w poniższej Polityce Prywatności.

Ochrona danych osobowych

Dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie na podstawie informacji przekazanych przez użytkownika serwisu internetowego. Przekazanie informacji obejmujących dane osobowe jest dobrowolne. Do informacji tych należą np. imię i nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu. Cel wykorzystania danych osobowych jest określony w nagłówku formularza zamieszczonego w serwisie internetowym. Najczęściej jest to subskrypcja wiadomości z serwisu za pomocą poczty e-mail lub krótkich wiadomości tekstowych SMS albo dostęp do wybranych podstron serwisu dla zalogowanych użytkowników. Dane osobowe nie są zbierane automatycznie.

Pliki cookies

Pliki cookies (w dosłownym tłumaczeniu z j. angielskiego: ciasteczka) są to małe pliki tekstowe, przesyłane do urządzenia użytkownika końcowego podczas odwiedzania przez niego serwisu internetowego. Pliki cookies zawierają m.in. adres strony internetowej z której pochodzą, ustawienia dokonane przez użytkownika serwisu dotyczące układu strony, rozmiaru tekstu, kolorów, wersji kontrastowej, dane wpisywane do formularzy oraz wartość, którą jest zazwyczaj automatycznie wygenerowana unikalna liczba. Mechanizm cookies nie pobiera jakichkolwiek danych osobowych ani żadnych informacji poufnych z urządzenia użytkownika końcowego.

Korzystając z serwisu internetowego użytkownik końcowy wyraża zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Użytkownik końcowy ma możliwość korzystania z serwisu internetowego bez wykorzystywania plików cookies, ale oznacza to, że niektóre funkcje serwisu nie będą działać poprawnie. Użytkownik końcowy może samodzielnie i w każdym czasie zmienić ustawienia dotyczące plików cookies, jak również może usunąć pliki cookies korzystając z dostępnych funkcji w przeglądarce internetowej, której używa. W przypadku nie wyrażenia zgody na korzystanie z plików cookies, użytkownik końcowy winien zaznaczyć w ustawieniach przeglądarki opcję odrzucania plików cookies lub sygnalizowania ich przesłania.

Niniejszy serwis internetowy może stosować następujące pliki cookies:

$1a.     pliki uwierzytelniające - wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania użytkownika końcowego w serwisie internetowym oraz do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu;

$1b.     pliki statystyczne - wykorzystywane do zbierania informacji o sposobie korzystania użytkownika końcowego z serwisu internetowego;

$1c.     pliki funkcjonalne - wykorzystywane do zapamiętania wybranych przez użytkownika końcowego ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej, itp.

W celu zarządzania ustawieniami plików cookies wybierz z listy oficjalnych stron internetowych producentów najczęściej używanych przeglądarek internetowych aplikację, której używasz i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta:

Urządzenia mobilne:

Narzędzia i treść z innych firm

Niniejszy serwis internetowy może zawierać przyciski, narzędzia lub treści kierujące do usług innych firm, m.in. Facebook (przycisk „Lubię to”), Google (Google Maps, Google Analitycs, Google Translate), Youtube (filmy), IVONA Software (webreader), Stat24 (statystyki), Payu (płatności elektroniczne). Korzystanie z aplikacji innych firm może powodować przesyłanie informacji do urządzenia użytkownika końcowego przez zewnętrzny podmiot. Informacji na temat wykorzystania plików cookies przez zewnętrzne aplikacje należy szukać w polityce prywatności danego podmiotu.

Prawa autorskie

Zawartość serwisu internetowego (teksty, grafiki, muzyka, filmy) oraz wszystkie jej fragmenty a także mechanizmy i oprogramowanie używane w serwisie internetowym są objęte ochroną, wynikającą z przepisów polskiego i międzynarodowego prawa autorskiego.

Zgodnie z przepisami prawa autorskiego oraz przepisami o ochronie baz danych, użytkownik końcowy otrzymuje niewyłączną, ograniczoną licencję na korzystanie z serwisu wyłącznie w celach prywatnych, bez możliwości samodzielnego pobierania lub zapisywania stron oraz dokonywania ich modyfikacji.

Użytkownik końcowy serwisu internetowego, bez zgody właściciela serwisu nie posiada prawa do odsprzedaży lub wykorzystania w celach komercyjnych serwisu internetowego i jego zawartości.

Właściciel serwisu internetowego udziela ograniczonego, odwoływalnego, niewyłącznego prawa do tworzenia linku do serwisu internetowego, o ile nie przedstawia on właściciela serwisu w sposób fałszywy, mylący i niezgodny z prawdą.

Wykorzystanie niniejszego serwisu internetowego w sposób, który naruszałby w/w warunki albo wszelkie obowiązujące prawa lub przepisy, a także w sposób, który powoduje albo może spowodować uszkodzenie serwisu internetowego, przerwę lub zakłócenia w pracy jest zabronione.