Polish Czech English French German Russian Slovak Spanish Ukrainian
www. gminagorzyce.pl   telefon: 48 15 8362075

GMINA GORZYCE

Samorządowy Portal Internetowy

techniczny ogrod

ułanidW sobotę 19 września br. w Gorzycach odbyły się uroczystości poświęcone upamiętnieniu kawalerzystów z 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 7. Pułku Ułanów Lubelskich, 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, 24. Pułku Ułanów z Kraśnika, 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich oraz Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, stowarzyszenia Esteka, a także rodziny kawalerzystów i zaproszeni goście.

W kościele pw. św. Franciszka Salezego i św. Andrzeja Boboli w Gorzycach mszę św. odprawił dziekan ks. Mariusz Kozłowski. - Hiszpańskie przysłowie mówi, że „umarli otwierają oczy żywym”. Śmierć jest bowiem doskonałym punktem obserwacyjnym. Czy śmierć ułanów otwiera nam żywym oczy? Czy ich odwaga i bohaterstwo pobudza nas do życia dla Boga i Ojczyzny? Oczywiście – jesteśmy z nich dumni i chcemy iść w ich ślady. Podejmujemy wysiłek, aby służba w imię słów Bóg, Honor i Ojczyzna była dla nas zaszczytem i dawała siłę do życia w jedności i współpracy ze wszystkimi rodakami – mówił podczas homilii proboszcz gorzyckiej parafii.

Część oficjalna odbyła się na placu przy pomniku św. Floriana, to przy nim została zamontowana tablica pamiątkowa dedykowana żołnierzom wszystkich formacji kawaleryjskich walczących o wolną i niepodległą Polskę, a w szczególności pochodzącym z gminy Gorzyce i okolicznych miejscowości – kawalerzystom 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej i odśpiewania hymnu. W składzie pocztu flagowego prezentowali się ułani: Jacek Lasiński, Jakub Lasiński oraz Waldemar Gimpel.

Historię kawalerzystów z 14. Pułku Ułanów Jałowieckich przypomniały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach, nie zabrakło również muzycznego akcentu – ten pod opieką Krystiana Cieślaka, instruktora z Gminnego Ośrodka Kultury przygotowały: Marta Kołacz, Sandra Jurek, Milena Furtak, Zuzanna Ciba, Karolina Warchoł, Aleksandra Drzymała, Marta Kołacz oraz Wiktoria Złotek.

Podczas uroczystości apel poległych odczytał Andrzej Bury z Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego w Sandomierzu, przypominał on dowódców 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz mieszkańców gminy Gorzyce, którzy walczyli w barwach jazłowieckich tj.:Franciszek Motyka, Stanisław Turbiarz, Stanisław Biernat, Stanisław Chara, Józef Jadach, Władysław Robak, Mieczysław Czech, Stefan Cąpała, Stanisław Robak, Ludwik Turbiarz, Michał Saładyjaka, Franciszek Witeka, Franciszek Jakubik, Franciszek Warzycki, Józef Krudysz, Józef Biernat, Michał Biernat, Stanisław Duma, Władysław Motyka, Józef Pałkus, Stanisław Sadecki, Jan Rzeźwicki, Władysław Biernat, Stanisław Kasak, Mieczysław Szarama, Władysław Zych, Stanisław Cygan, Walenty Krysa. Na część i chwałę kawalerzystom salwę honorową oddali ułani z Sandomierza.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego Tomasz Soból, Mieczysław Motyka – syn ułana śp. Franciszka Motyki oraz prawnuczka kawalerzysty śp. Stanisława Turbiarza – Izabela Turbiarz.

Po poświęceniu tablicy, której dokonał ks. Mariusz Kozłowski, proboszcz gorzyckiej parafii kwiaty i znicze złożyli przedstawiciele stowarzyszenia „Lanca” wraz z rodzinami przybyłymi na uroczystość. Wieńce złożyli również: władze samorządu gminy Gorzyce, władze powiatu tarnobrzeskiego na czele ze starostą Jerzym Sudołem władze Sandomierza na czele z burmistrzem Marcinem Marcem, a także przedstawiciele Komisariatu Policji w Gorzycach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycach oraz przedstawiciele szkół i jednostek oświatowych z terenu gminy.

- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przybyli na dzisiejszą uroczystość, a w szczególności słowa podziękowania kieruję do przedstawicieli stowarzyszenia „Lanca”, z których to inicjatywy dzisiaj mamy okazję się spotkać – mówił Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce. Słów uznania nie kryli również zaproszeni goście. – To bardzo wzruszająca i podniosła uroczystość, która na długo pozostanie w naszej pamięci – podkreślał Jerzy Sudoł, starosta tarnobrzeski. Chciałbym podziękować za zaproszenie. W Sandomierzu dzięki zaangażowaniu Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego spotykają się corocznie rodziny jazłowieckie. Cieszę się, że i tu w Gorzycach będzie miejsce pamięci poświęcone polskim kawalerzystom – mówił Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza.

Inicjatorem upamiętnienia kawalerzystów, którzy walczyli w 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich byli przedstawiciele stowarzyszenia „Lanca” oraz wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy. Pomysł uhonorowania ułanów zainicjowali Witold Soból i Józef Turbiarz – wnuk Stanisława Turbiarza, który służył w jazłowieckim pułku.

e-max.it: your social media marketing partner

TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO W URZĘDZIE GMINY

Osoby niesłyszące przy załatwianiu administracyjnych spraw mogą skorzystać z pomocy tłumacza migowego.

Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z tej usługi 3 dni przed planowaną wizytą w Urzędzie Gminy osobiście lub korzystając z pomocy osoby trzeciej dzwoniąc pod numer (15) 8362 075, a także wysyłając faks pod numer (15) 8362 209 oraz e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Październik 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) o celu ich przechowywania i sposobie zarządzania poniżej.

Jeżeli nie zgadzasz się na taki układ - zmień konfigurację swojej przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Polityka Prywatności określa warunki dotyczące użytkowania serwisu internetowego przez użytkowników końcowych. Korzystając w dowolny sposób z niniejszego serwisu internetowego użytkownik końcowy akceptuje warunki określone w poniższej Polityce Prywatności.

Ochrona danych osobowych

Dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie na podstawie informacji przekazanych przez użytkownika serwisu internetowego. Przekazanie informacji obejmujących dane osobowe jest dobrowolne. Do informacji tych należą np. imię i nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu. Cel wykorzystania danych osobowych jest określony w nagłówku formularza zamieszczonego w serwisie internetowym. Najczęściej jest to subskrypcja wiadomości z serwisu za pomocą poczty e-mail lub krótkich wiadomości tekstowych SMS albo dostęp do wybranych podstron serwisu dla zalogowanych użytkowników. Dane osobowe nie są zbierane automatycznie.

Pliki cookies

Pliki cookies (w dosłownym tłumaczeniu z j. angielskiego: ciasteczka) są to małe pliki tekstowe, przesyłane do urządzenia użytkownika końcowego podczas odwiedzania przez niego serwisu internetowego. Pliki cookies zawierają m.in. adres strony internetowej z której pochodzą, ustawienia dokonane przez użytkownika serwisu dotyczące układu strony, rozmiaru tekstu, kolorów, wersji kontrastowej, dane wpisywane do formularzy oraz wartość, którą jest zazwyczaj automatycznie wygenerowana unikalna liczba. Mechanizm cookies nie pobiera jakichkolwiek danych osobowych ani żadnych informacji poufnych z urządzenia użytkownika końcowego.

Korzystając z serwisu internetowego użytkownik końcowy wyraża zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Użytkownik końcowy ma możliwość korzystania z serwisu internetowego bez wykorzystywania plików cookies, ale oznacza to, że niektóre funkcje serwisu nie będą działać poprawnie. Użytkownik końcowy może samodzielnie i w każdym czasie zmienić ustawienia dotyczące plików cookies, jak również może usunąć pliki cookies korzystając z dostępnych funkcji w przeglądarce internetowej, której używa. W przypadku nie wyrażenia zgody na korzystanie z plików cookies, użytkownik końcowy winien zaznaczyć w ustawieniach przeglądarki opcję odrzucania plików cookies lub sygnalizowania ich przesłania.

Niniejszy serwis internetowy może stosować następujące pliki cookies:

$1a.     pliki uwierzytelniające - wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania użytkownika końcowego w serwisie internetowym oraz do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu;

$1b.     pliki statystyczne - wykorzystywane do zbierania informacji o sposobie korzystania użytkownika końcowego z serwisu internetowego;

$1c.     pliki funkcjonalne - wykorzystywane do zapamiętania wybranych przez użytkownika końcowego ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej, itp.

W celu zarządzania ustawieniami plików cookies wybierz z listy oficjalnych stron internetowych producentów najczęściej używanych przeglądarek internetowych aplikację, której używasz i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta:

Urządzenia mobilne:

Narzędzia i treść z innych firm

Niniejszy serwis internetowy może zawierać przyciski, narzędzia lub treści kierujące do usług innych firm, m.in. Facebook (przycisk „Lubię to”), Google (Google Maps, Google Analitycs, Google Translate), Youtube (filmy), IVONA Software (webreader), Stat24 (statystyki), Payu (płatności elektroniczne). Korzystanie z aplikacji innych firm może powodować przesyłanie informacji do urządzenia użytkownika końcowego przez zewnętrzny podmiot. Informacji na temat wykorzystania plików cookies przez zewnętrzne aplikacje należy szukać w polityce prywatności danego podmiotu.

Prawa autorskie

Zawartość serwisu internetowego (teksty, grafiki, muzyka, filmy) oraz wszystkie jej fragmenty a także mechanizmy i oprogramowanie używane w serwisie internetowym są objęte ochroną, wynikającą z przepisów polskiego i międzynarodowego prawa autorskiego.

Zgodnie z przepisami prawa autorskiego oraz przepisami o ochronie baz danych, użytkownik końcowy otrzymuje niewyłączną, ograniczoną licencję na korzystanie z serwisu wyłącznie w celach prywatnych, bez możliwości samodzielnego pobierania lub zapisywania stron oraz dokonywania ich modyfikacji.

Użytkownik końcowy serwisu internetowego, bez zgody właściciela serwisu nie posiada prawa do odsprzedaży lub wykorzystania w celach komercyjnych serwisu internetowego i jego zawartości.

Właściciel serwisu internetowego udziela ograniczonego, odwoływalnego, niewyłącznego prawa do tworzenia linku do serwisu internetowego, o ile nie przedstawia on właściciela serwisu w sposób fałszywy, mylący i niezgodny z prawdą.

Wykorzystanie niniejszego serwisu internetowego w sposób, który naruszałby w/w warunki albo wszelkie obowiązujące prawa lub przepisy, a także w sposób, który powoduje albo może spowodować uszkodzenie serwisu internetowego, przerwę lub zakłócenia w pracy jest zabronione.