Polish Czech English French German Russian Slovak Spanish Ukrainian
www. gminagorzyce.pl   telefon: 48 15 8362075

GMINA GORZYCE

Samorządowy Portal Internetowy

techniczny ogrod

fpiow

Przepych świąt Wielkiej Nocy można było poczuć w Gorzycach podczas IV Festiwalu Wielkanocnych Potraw i Rękodzieła Artystycznego.

W tym roku w Festiwalu wzięło udział 20 wystawców z gminy Gorzyce, Tarnobrzega i  Baranowa Sandomierskiego, gościem specjalnym edycji byli mieszkańcy Ukrainy. – Pod skrzydłami grupy rekonstrukcji historycznej „Nieczuja” zaaranżowaliśmy stół wielkanocny z tradycyjnymi potrawami ukraińskimi. Chcieliśmy w ten sposób zaangażować uczniów z Zespołu Szkół w Gorzycach oraz mieszkańców, którzy pochodzą z terenów Ukrainy, a obecnie mieszkają w naszej gminie. Zależało nam, aby pokazać, że oba kraje mają piękne tradycje kulinarne – podkreśla Wojtek Kasak, założyciel grupy kozacko-szlacheckiej „Nieczuja”.

Podczas Festiwalu stoły wielkanocne prezentowały sołectwa: Gorzyce, Wrzawy, Trześń, Furmany, Sokolniki, Orliska i Motycze Poduchowne. Stoły uginały się, nie tylko pod znakomitymi babami wielkanocnymi, mazurami czy domowej roboty wędlinami. Wzrok przykuwały misternie przygotowane ozdoby. Oprócz kolorowych pisanek, baranków, zajączków, na stołach prezentowano ozdoby biało-czerwone nawiązujące do tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sołectwa i gościnnie grupa Nieczuja uczestniczyli w konkursie „Tradycyjny stół wielkanocny”. Jury, w którym zasiedli przedstawiciele sołectw przyznało po 500 zł każdemu z wystawców, natomiast nagroda główna – talon na zakup nagród o wartości 300 zł powędrował do grupy „Nieczuja”. – Chcieliśmy w ten sposób uhonorować naszych gości. Młodzież i ich opiekunowie włożyli w przygotowanie stoiska i całej oprawy mnóstwo pracy – zgodnie podkreślali jurorzy.

W Konkursie Wielkanocnym w 3 kategoriach: aranżacja stołu wielkanocnego, potrawa wielkanocna i rękodzieło mogli już wystartować wszyscy wystawcy.

Na najpiękniej zaaranżowane stoisko głosowała publiczność. Najwięcej karteczek-jajeczek zdobyło sołectwo Wrzawy, drugie miejsce – sołectwo Sokolniki, trzecie grupa Nieczuja. W tej kategorii przyznano również wyróżnienia dla sołectwa Gorzyce i Trześń. Nagrody – sprzęt gospodarstwa domowego ufundował Starosta Tarnobrzeski – Paweł Bartoszek.

Smak potraw oceniał Kamil Pindych – szef kuchni Dworu Dwikozy i Marian Zimnicki – przewodniczący osiedla Gorzyce. Pierwsze miejsce i talon na zakup nagród o wartości 200 zł zdobyło sołectwo Gorzyce reprezentowane przez Koło Gospodyń Wiejskich. Podniebienia jurorów podbiła kwaśnica na żurku oraz pieczeń z kaszą gryczaną. Drugie miejsce zajęło sołectwo Furmany reprezentowane przez Stowarzyszenie „Jesteśmy razem Furmany”. O wygranej o wartości 150 zł zadecydował smak żurku furmańskiego i znakomite swojskie chleby.

Trzecie miejsce zajęło sołectwo Motycze Poduchowne. Panie z KGW reprezentujące swoją miejscowość zachwyciły jurorów wielkanocną babką ziemniaczaną i tym samy wywalczyły sobie talon o wartości 100 zł.

Rękodzieło oceniała Katarzyna Karp z Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach wraz z Witoldem Sobolem i Lucjanem Turbiarzem.

Najwyżej komisja oceniała prace przygotowane przez nauczycieli, dzieci i rodziców z przedszkola w Orliskach, drugie miejsce przyznano pracowni „Szalone Kredki” działającej przy Gminnej Bibliotece Publicznej – filii w Trześni. Trzecie miejsce zajął gorzycki Warsztat Terapii Zajęciowej. W nagrodę zwycięzcy otrzymali talony na zakup nagród o wartości 200, 150 i 100 zł.

Podczas festiwalu odbył się również konkurs na „Najsmaczniejszą babę wielkanocną”. Ciasta przygotowane przez panie, oceniali panowie – Dominik Sitrak z Radia Leliwa, Marian Zimnicki – przewodniczący osiedla Gorzyce oraz strażacy OSP: Kamil Warzycki, Daniel Dziewit oraz Daniel Bernat.

Panowie najwyżej ocenili smak babki przygotowanej przez Wiesławę Wziątek. Jurorzy przyznali dwa drugie i dwa trzecie miejsca. Na podium stanęły panie Magdalena Motas-Korzonek, Teresa Kaput oraz Maria Stachula i Barbara Czajka. Panie w nagrodę otrzymały upominki AGD ufundowane przez Gminę Gorzyce.

e-max.it: your social media marketing partner

TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO W URZĘDZIE GMINY

Osoby niesłyszące przy załatwianiu administracyjnych spraw mogą skorzystać z pomocy tłumacza migowego.

Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z tej usługi 3 dni przed planowaną wizytą w Urzędzie Gminy osobiście lub korzystając z pomocy osoby trzeciej dzwoniąc pod numer (15) 8362 075, a także wysyłając faks pod numer (15) 8362 209 oraz e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Marzec 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  • KONTAKT

Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) o celu ich przechowywania i sposobie zarządzania poniżej.

Jeżeli nie zgadzasz się na taki układ - zmień konfigurację swojej przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Polityka Prywatności określa warunki dotyczące użytkowania serwisu internetowego przez użytkowników końcowych. Korzystając w dowolny sposób z niniejszego serwisu internetowego użytkownik końcowy akceptuje warunki określone w poniższej Polityce Prywatności.

Ochrona danych osobowych

Dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie na podstawie informacji przekazanych przez użytkownika serwisu internetowego. Przekazanie informacji obejmujących dane osobowe jest dobrowolne. Do informacji tych należą np. imię i nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu. Cel wykorzystania danych osobowych jest określony w nagłówku formularza zamieszczonego w serwisie internetowym. Najczęściej jest to subskrypcja wiadomości z serwisu za pomocą poczty e-mail lub krótkich wiadomości tekstowych SMS albo dostęp do wybranych podstron serwisu dla zalogowanych użytkowników. Dane osobowe nie są zbierane automatycznie.

Pliki cookies

Pliki cookies (w dosłownym tłumaczeniu z j. angielskiego: ciasteczka) są to małe pliki tekstowe, przesyłane do urządzenia użytkownika końcowego podczas odwiedzania przez niego serwisu internetowego. Pliki cookies zawierają m.in. adres strony internetowej z której pochodzą, ustawienia dokonane przez użytkownika serwisu dotyczące układu strony, rozmiaru tekstu, kolorów, wersji kontrastowej, dane wpisywane do formularzy oraz wartość, którą jest zazwyczaj automatycznie wygenerowana unikalna liczba. Mechanizm cookies nie pobiera jakichkolwiek danych osobowych ani żadnych informacji poufnych z urządzenia użytkownika końcowego.

Korzystając z serwisu internetowego użytkownik końcowy wyraża zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Użytkownik końcowy ma możliwość korzystania z serwisu internetowego bez wykorzystywania plików cookies, ale oznacza to, że niektóre funkcje serwisu nie będą działać poprawnie. Użytkownik końcowy może samodzielnie i w każdym czasie zmienić ustawienia dotyczące plików cookies, jak również może usunąć pliki cookies korzystając z dostępnych funkcji w przeglądarce internetowej, której używa. W przypadku nie wyrażenia zgody na korzystanie z plików cookies, użytkownik końcowy winien zaznaczyć w ustawieniach przeglądarki opcję odrzucania plików cookies lub sygnalizowania ich przesłania.

Niniejszy serwis internetowy może stosować następujące pliki cookies:

$1a.     pliki uwierzytelniające - wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania użytkownika końcowego w serwisie internetowym oraz do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu;

$1b.     pliki statystyczne - wykorzystywane do zbierania informacji o sposobie korzystania użytkownika końcowego z serwisu internetowego;

$1c.     pliki funkcjonalne - wykorzystywane do zapamiętania wybranych przez użytkownika końcowego ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej, itp.

W celu zarządzania ustawieniami plików cookies wybierz z listy oficjalnych stron internetowych producentów najczęściej używanych przeglądarek internetowych aplikację, której używasz i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta:

Urządzenia mobilne:

Narzędzia i treść z innych firm

Niniejszy serwis internetowy może zawierać przyciski, narzędzia lub treści kierujące do usług innych firm, m.in. Facebook (przycisk „Lubię to”), Google (Google Maps, Google Analitycs, Google Translate), Youtube (filmy), IVONA Software (webreader), Stat24 (statystyki), Payu (płatności elektroniczne). Korzystanie z aplikacji innych firm może powodować przesyłanie informacji do urządzenia użytkownika końcowego przez zewnętrzny podmiot. Informacji na temat wykorzystania plików cookies przez zewnętrzne aplikacje należy szukać w polityce prywatności danego podmiotu.

Prawa autorskie

Zawartość serwisu internetowego (teksty, grafiki, muzyka, filmy) oraz wszystkie jej fragmenty a także mechanizmy i oprogramowanie używane w serwisie internetowym są objęte ochroną, wynikającą z przepisów polskiego i międzynarodowego prawa autorskiego.

Zgodnie z przepisami prawa autorskiego oraz przepisami o ochronie baz danych, użytkownik końcowy otrzymuje niewyłączną, ograniczoną licencję na korzystanie z serwisu wyłącznie w celach prywatnych, bez możliwości samodzielnego pobierania lub zapisywania stron oraz dokonywania ich modyfikacji.

Użytkownik końcowy serwisu internetowego, bez zgody właściciela serwisu nie posiada prawa do odsprzedaży lub wykorzystania w celach komercyjnych serwisu internetowego i jego zawartości.

Właściciel serwisu internetowego udziela ograniczonego, odwoływalnego, niewyłącznego prawa do tworzenia linku do serwisu internetowego, o ile nie przedstawia on właściciela serwisu w sposób fałszywy, mylący i niezgodny z prawdą.

Wykorzystanie niniejszego serwisu internetowego w sposób, który naruszałby w/w warunki albo wszelkie obowiązujące prawa lub przepisy, a także w sposób, który powoduje albo może spowodować uszkodzenie serwisu internetowego, przerwę lub zakłócenia w pracy jest zabronione.