Gmina Gorzyce była gospodarzem tegorocznych eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
– Cieszymy się, że po długiej przerwie organizacja turnieju została przywrócona. To bardzo ważny konkurs, który podnosi wiedzę dzieci i młodzieży w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Ta wiedza, którą zdobywacie zawsze będzie owocowała – mówił Leszek Surdy wójt gminy Gorzyce, gospodarz powiatowych eliminacji.
Konkurs przygotował Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Zarząd Powiatowy w Tarnobrzegu, we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. – „Młodzież zapobiega pożarom” to konkurs rozgrywany od wielu lat w całej Polsce. Ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej – wyjaśniał Jacek Hynowski prezes zarządu powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Najpierw test, później pytania otwarte
W turnieju wystartowało 20 uczniów, którzy pozytywnie przeszli eliminacje gminne organizowane w gminach Gorzyce, Baranów Sandomierski i Grębów.
Eliminacje powiatowe podzielone były na dwa etapy. W pierwszym uczestnicy pisali test złożony z 30 pytań jednokrotnego wyboru. – Pytania dotyczyły głównie organizacji ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa pożarowego obiektów i historii straży – informował mł. bryg. Szymon Rawski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.
W trzech grupach wiekowych spośród osób, które najlepiej napisały test, wybrano po 3 osoby, które w kolejnej części turnieju odpowiadały na pytania komisji.
Nadzór nad przebiegiem konkursu prowadzili strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu: mł. bryg. Szymon Rawski, bryg. Jacek Widuch i mł.asp. Bartosz Bąk.

Najlepsi w powiecie tarnobrzeskim
W najmłodszej grupie wiekowej najwięcej punktów zdobył Franciszek Nowocień – reprezentant gminy Gorzyce, drugie – Zuzanna Bereska z miasta i gminy Baranów Sandomierski, trzecie – Adam Brożyna z gminy Grębów.
W drugiej grupie wiekowej na podium stanęła mieszkanka gminy Grębów – Izabela Chojnacka, tuż za nią uplasował się Michał Rękas z gminy Gorzyce i Jakub Głaz z Baranowa Sandomierskiego.
W najstarszej kategorii wiekowej najlepsi byli uczniowie z gminy Grębów i to oni zajęli wszystkie miejsca na podium. Najwyższe noty zdobyli Paweł Barnaś, Karolina Chmielowiec i Michał Barnaś.
Zdobywcy pierwszych miejsc – Franciszek Nowocień, Izabela Chojnacka i Paweł Barnaś będą reprezentować powiat tarnobrzeski w eliminacjach wojewódzkich.
Zwycięzcy otrzymali vouchery o wartości 500, 300 i 200 zł na sprzęt komputerowy oraz drobne upominki od sponsorów. Wręczono również nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu. Pluszowego misia – strażaka otrzymał Jakub Gortych z gminy Grębów.
Nagrody wręczali m.in. Jerzy Sudoł starosta tarnobrzeski, Leszek Surdy wójt gminy Gorzyce, mł. bryg. Daniel Myszka zastępca komendanta miejskiego PSP w Tarnobrzegu, Marek Ożga zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, leśniczy Tomasz Lisikiewicz z Nadleśnictwa Rozwadów oraz Jacek Hynowski prezes zarządu powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Uczestnicy etapu powiatowego:
Baranów Sandomierski: