Delegacja z Nowogrodźca w miniony weekend gościła w gminie Gorzyce.

Gminę Gorzyce i Miasto Nowogrodziec łączy wspólna historia. To z tutejszych okolic mieszkańcy wędrowali do Bośni, a dalej przemieszczali się na zachód Polski na tereny Nowogrodźca. – Po ponad 130 latach, poszukując swych korzeni i tożsamości przyjeżdżamy na ziemie naszych przodków pokłonić się im na cmentarzach oraz spotkać się z krewnymi, którzy pracowicie od wielu pokoleń trwają na ziemi Ojców – mówił Jan Bujak, uczestnik delegacji, autor wielu publikacji i filmów dokumentalnych o historii polskich osadników żyjących w latach 1889-1952.

Pokłon swoim przodkom, mieszkańcy Nowogrodźca złożyli w niedzielę najpierw podczas mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym w Trześni, a później na cmentarzu parafialnym.

Dzień wcześniej w sobotnie popołudnie w Domu Kultury w Sokolnikach odbyło się spotkanie pn. „Powrót do korzeni”. Na scenie wystąpił zespół Gościszowianki oraz Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Sokolanie.

Po części muzycznej odbyło się spotkanie autorskie z Janem Bujakiem, który jest  autorem wielu publikacji na temat wędrówek ludów z przełomu XIX i XX wieku. Jest też skarbnicą wiedzy na temat migracji ludzi i ich rodzin, posiada spis nazwisk i osób, które w wyniku represji po powstaniach narodowych migrowały na zachód i południe Europy oraz do Ameryki.

Wizyta – dla gości – było również okazją do poznania partnerskiej gminy oraz regionu. Goście z Nowogrodźca odwiedzili Techniczny Ogród, spotkali się z szefową KGW Motycze Poduchowne Danutą Harą oraz Andrzejem Partyką – reprezentującym Stowarzyszenie Sanna Motycze. Odwiedzili Jana Puka, który zaprezentował swoje liczne prace, ale także opowiadał o kulturze lasowiackiej. Delegacja zwiedziła Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu i odwiedziła Sandomierz.

Opublikowany przez Opublikowano: 25 października 13:22, 2022

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print