W niedzielę 19 czerwca w Dąbrowie Wrzawskiej odbyły się uroczystości upamiętniające Bitwę pod Wrzawami.

W 1809 r. 12 czerwca w widłach Wisły i Sanu stoczona została pamiętna bitwa pomiędzy wojskami Księstwa Warszawskiego, a wojskami austriackimi.

Mimo liczebnej przewagi Austriaków, Polacy pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego powstrzymali ataki, nie ustępując z pola bitwy. W bitwie pod Wrzawami zginęło wówczas około 200 Austriaków i kilkudziesięciu Polaków (około 100 osób). Po dwóch dniach intensywnych walk książę Poniatowski wycofał swoje wojska na prawy brzeg Sanu, do Pniowa.

Miejsce bitwy, upamiętnia pomnik wzniesiony przez właściciela Wrzaw, barona Kaliksta Horocha w 1879 roku.

Każdego roku w połowie czerwca mieszkańcy spotykają się przy pomniku, by oddać cześć, tym którzy walczyli o wolność. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą odprawił proboszcz wrzawskiej parafii ks. Józef Markowicz. Po niej delegacje na czele z sekretarzem gminy Adamem Kumorem, radnymi rady gminy Gorzyce: Anną Cetnarską, Teresą Czerwińską oraz Alicją Wydrą, a także przedstawicielami sołectwa i lokalnych organizacji złożyli kwiaty i znicze.

O oprawę uroczystości zadbał Dom Kultury i Ochotnicza Straż Pożarna we Wrzawach.

Opublikowany przez Opublikowano: 19 czerwca 18:58, 2022