Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trześni oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach zapraszają na imprezę artystyczną pn. „Trześniowskie Anioły”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Gorzyce.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 23 października o godz. 17.00 w remizie OSP Trześń. Podczas imprezy odbędzie się II Gminny Konkurs Recytatorski „Na skrzydłach anioła”, będzie można również wysłuchać aranżacji muzycznych z nowej płyty wydanej przez GOK zatytułowanej „Ziemskie Anioły”.

W trakcie imprezy odbędzie się kiermasz ciast, z którego dochód zostanie przeznaczony na wyposażenie sali multimedialnej w szkole.

o Trześniowskich Aniołach

Trześniowkie Anioły to lokalny symbol. Nawiązuje on do polichromii, które zdobią kościół w Trześni. Wśród malowideł wykonanych na ścianach świątyni – jest jedna znacząca, przedstawiająca aniołów stróżów chroniących osoby stojące przy brzegu Trześniówki. Ten element stał się inspiracją dla wielu działań promocyjnych realizowanych na terenie gminy.

Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gorzycach wykonują anioły ze szkła, które są opatrzone stosownym słowem: „Anioły od zawsze towarzyszą ludziom. Choć niewidzialne, niesłyszalne są przy każdym z nas. Tutejsi mieszkańcy wierzą w swoje anioły, w ich ochronną moc, a dawne opowieści i obecne świadectwa każą ufać i prosić o pomoc Aniołów Stróżów. Hołd anielskim zastępom oddają polichromie trześniowskiego kościoła. Według wierzeń każdy, kto odczuł anielską dłoń winien wejść do świątyni i zawierzyć się opiece Posłańców Boga”.

Wydana została również książka o rodzinie Kochowskich i czuwających nad nimi aniołami. Legendę tę napisała Dorota Kozieł.  Natomiast  od kilku lat Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trześni we współpracy z GOK Gorzyce organizuje tematyczne konkursy i prezentacje dot. Trześniowskich Aniołów.