Zapraszamy na uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości.

11 listopada piątek

Główne uroczystości odbędą się w piątek 11 listopada br. O godz. 9.00 w kościele parafialnym w Gorzycach zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Program artystyczny przedstawią uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II. Po tej części uczestnicy uroczystości przemaszerują na cmentarz parafialny w Gorzycach, gdzie pod Pomnikiem Wojennym delegacje na czele z wójtem Gminy Gorzyce złożą kwiaty.

Msze św. w intencji Ojczyzny zostaną również odprawione w kościołach parafialnych w Trześni i we Wrzawach. W Trześni uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30. Po mszy św. delegacje przejdą na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny zgromadzenie oddadzą hołd poległym. Na krótką inscenizację zapraszają uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni.

We Wrzawach uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy pomniku w Dąbrowie Wrzawskiej.
O godz. 11.00 – zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej Stowarzyszenie „Razem dla Wrzaw” oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej we Wrzawach zapraszają do Domu Kultury na krótki program artystyczny.

Wydarzenia towarzyszące:

8 listopada wtorek

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trześni organizuje Niepodległościowy Rajd Rowerowy po miejscach pamięci. Uczniowie klas siódmych i ósmych odwiedzą miejsca pamięci.

9 listopada środa

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trześni dla uczniów szkoły organizuje sztafetę rowerową. 104 km pokonają dzieci na rowerach biegowych, rowerach – na trasie przygotowanej na terenie placówki.

O godz. 10.00 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach pobiegną w IV Biało-Czerwonym Biegu Niepodległości. Wszyscy zainteresowani mogą przyłączyć się do biegu, warunkiem jest ubranie na siebie białej lub czerwonej bluzy, koszulki.

10 listopada czwartek

W samo południe w Orliskach odbędzie się krótka inscenizacja zatytułowana „Orzeł Biały. Przygotowują ją najmłodsi mieszkańcy miejscowości. Następnie delegacje samorządowe, przedstawiciele sołectwa, organizacji działających na terenie Orlisk złożą kwiaty pod pomnikiem Orła w Orliskach.

Od godz. 16.30  – dyrekcja oraz cała społeczność szkolna gorzyckiej „Jedynki” zaprasza na tradycjną „Wieczornicę Niepodległościową”. Rozpocznie ją wystawa sprzętu wojskowego przygotowana przez 16. Batalion Saperów z Niska, Podkarpackie Stowarzyszenie Poszukiwaczy „Ocalić od zapomnienia” oraz Muzeum Militariów i Techniki w Woli Sękowej.

Będzie można także obejrzeć pamiątki lokalne pochodzące z czasów I i II wojny światowej gromadzone przez lata w jednej z najstarszych szkół w gminie Gorzyce – Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Adama Osetka. Podczas wieczornicy uczniowie zaprezentują program słowno-muzyczny, zostanie również rozstrzygnięty gminny konkurs plastyczny pn. „Barwy Niepodległości”.

Wieczornicę zwieńczy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz degustacja tradycyjnej zupy z fasoli wrzawskiej „Piękny Jaś” i biało-czerwonych gorzyczaków, czyli słodyczy przygotowywanych z okazji świąt państwowych w gminie Gorzyce.