W najbliższą niedzielę 31 lipca br. w Technicznym Ogrodzie w ramach jednego z największych wydarzeń modowych Nadwiślański Fashion Week odbędzie się pokaz mody KGW i debata #po lasowiacku.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 w Technicznym Ogrodzie w Gorzycach. Spotkanie przy fontannie zainauguruje koncert „Chóru Lasowianka” oraz kapeli ludowej „Lasowianka” z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
Po krótkiej muzycznej uczcie na modowym wybiegu zaprezentują się panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gorzyc, Sokolnik, Orlisk oraz Stowarzyszenia „Razem dla Wrzaw”. Panie pokażą się w strojach zaprojektowanych i uszytych przez Justynę Gamoń-Wesołowską i jej pracownię Fundację Artystyczną GA MON.
Po zakończeniu tej części barwny, modowy korowód przejdzie do Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach, gdzie odbędzie się debata #polasowiacku. Wezmą w niej udział przedstawiciele samorządów, domów kultury, koła gospodyń wiejskich. Gościem specjalnym będzie Jan Puk – Honorowy Obywatel Gminy Gorzyce, który na początku lipca otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga – za zasługi dla kultury ludowej w kategorii twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego.
Tematem przewodnim debaty będzie obecna sytuacja KGW, kultywowanie regionalnych tradycji w nowoczesnym wydaniu oraz sposoby promocji i rozwoju kultury ludowej. Podczas debaty również wystąpi zespół z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli – „Chór Lasowianka” oraz kapela ludowa „Lasowianka”, a także odbędzie się spotkanie z Markiem Gruchotą, dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz redaktorem książki „Kościuszko z Machowa i inni. Analogia godek lasowiackich”.
Debacie będzie towarzyszyła degustacja dań kuchni lasowiackiej. W menu m.in. broziaki, syrki z miętą i kminkiem, lasowiacka kapusta, chopcie, pirogi, drożdżowce oraz ziołowe napary i kompoty z sezonowych owoców.
W przypadku złych warunków atmosferycznych wydarzenie planowane w Technicznym Ogrodzie odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Mieszczańskiego 10. Wstęp wolny.