W najbliższą sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Gorzycach będzie obchodziła jubileusz 150-lecia.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.00 prezentacją sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Pół godziny później strażacy w obecności zaproszonych gości wciągną na maszt flagę, a później złożą kwiaty pod pomnikiem Św. Floriana.
O godzinie 15.00 odprawiona zostanie msza św., której przewodniczyć będzie biskup Krzysztof Nitkiewicz. Podczas mszy zostanie poświęcony nowy sztandar ufundowany przez społeczny komitet dla gorzyckiej jednostki.
Po mszy św. w świetlicy parafialnej zgodnie z ceremoniałem strażackim odbędzie się uroczyste przekazanie sztandaru oraz odznaczeni zostaną najbardziej zasłużeni strażacy.

Z kart historii OSP Gorzyce
„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – to hasło, które od wieków przyświeca druhom strażakom. Przez 150 lat w Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycach służyło ponad pół tysiąca druhów. Z pełnym zaangażowaniem przez blisko półtora wieku ratują oni mienie ludzi i dbają o bezpieczeństwo mieszkańców.
Nie jest to łatwa służba. Na szczególną uwagę zasługuje udział strażaków tej jednostki w akcjach powodziowych, które nawiedziły gminę w 2001 r. i 2010 r.
Ochotnicza Straż Pożarna w Gorzycach została powołana 1872 r. Inicjatorem jej powstania był Adam Grzywacz.
Podczas I wojny światowej wszyscy strażacy zostali powołani do wojska. Wówczas to, z konieczności, zorganizowano we wsi drużynę żeńską.
Jej komendantem została Karolina Warzycka, a jej zastępczynią Anna Jarosz.
W 1927 r. został nadany dla OSP Gorzyce sztandar, który jest pielęgnowany i przechowywany do dnia dzisiejszego. Na początku lat 60. Ochotnicza Straż Pożarna w Gorzycach otrzymała od WSK pierwszy wóz bojowy.
W 1967 roku gorzyccy strażacy rozpoczęli budowę remizy, którą skończyli siedem lat później.
Za trud i wzorową pracę Komendant Główny Straży Pożarnej w dniu 22 maja 1995 r. włączył jednostkę do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Obecnie prezesem OSP Gorzyce jest dh Paweł Grębowiec, funkcję naczelnika pełni dh Patryk Warzycki.